oğuz atay – Tıbbiyeli Sözlük
1937 kastamonu doğumlu türk yazar. 43 yıllık kısacık ömründe hepsi birbirinden değerli ve baş ucu kitabı yapılabilecek muazzam eserler bırakmıştır.

(bkz:tutunamayanlar)

(bkz:korkuyu beklerken)

(bkz:bir bilim adamının romanı)

(bkz:tehlikeli oyunlar)

(bkz:oyunlarla yaşayanlar)

(bkz:eylembilim)

(bkz:günlük)

Kendine has üslubu ve bakış açısıyla dalga geçtiği, ince ince doğradığı yarı-aydınlarca son dönemde popüler kültür içine çekilmeye çalışılsa da hala bir yerlerde birilerine bir kitap okudum bütün hayatım değişti dedirtebilmektedir. Hayata karşı bakışımı bütünüyle başka bir tarafa yönelten sen, keşke biraz daha uzun yaşasaydın.
Çok ilginç bir kafası olduğunu düşündüğüm yazar. Karakterleri ve kendisi sıradanlıktan çok uzaktır.Tutunamayanlar romanı 700 sayfayı aştığından göz korkutucu olup oğuz atay'la tanışma zevkinden mahrum bırakmıştır nicelerini. Başlangıç için daha kısa kitapları tercih edilebilir. Gerisi kendiliğinden gelecektir.
benim için yeri çok başka olan bi yazar.. hem hayatı anlatan hem de döneminin yaşam tarzını yeri geldiğinde eleştirel yeri geldiğine eğlenceli dille aktaran yazar.. hayatın zorluklarını çektiği her yönüyle anlaşılan bi üstad..
"Nasıl yaşadım on yıl bu evde? Bir gün duvara bir resim asmak gelmedi mi içimden? Ben ne yaptım, kimse de uyarmadı beni. İşte sonunda anlamsız biri oldum… İşte sonum geldi… Kötü bir resim asarım korkusuyla hiç resim asmadım; kötü yaşarım korkusuyla hiç yaşamadım. Bana acımayın. Ben kötüyüm; sizlere karşı kötü duygular besledim içimden. Beceriksizliğimden uygulayamadım kötü düşüncelerimi. ..."sözlerinin sahibi yüce insan.
43 sene yaşadığı bu dünyada ölümünün üstünden 42 sene geçmiştir."vazgeçiyorum; bütün insanlığın önünde eğilerek özür diliyorum: beni yanlışlıkla çıkardılar sahneye."