ohal – Tıbbiyeli Sözlük
Olağanüstü haldir.3 ay süreyle şu an Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı üzere gelmiştir.bilginize sayın sözlük halkı.

Editus communis:yazım
ilk kez karşılaştığımdır. yaklaşık 1 saat önce sayın cumhurbaşkanımız tarafından duyurulmuştur. memleketimizi bu karışık ve sıkıntılı durumundan kurtarması düşüncesiyle uygulandığını düşündüğüm haldir. benim gibi ohalle ilk kez karşılaşanlar için bilgilendirici olması dileğiyle: [https://tr.wikipedia.org/wiki/olaanst_hl ~ ohal]
Kararname, tutuklama, soruşturma, gözaltı, açığa alınma, ihraç edilme, açlık grevi gibi kavramları günlük hayatın sıradan konularına çevirmiş bunalım dönemi.

Kör topal, bir şekilde yürüyen adalet sistemi, pek yakında bir yılı geride bırakacağımız bu süreçte çok yara aldı. Tamamen gücün ön plana çıktığı medeniyetsiz bir ortamda insanlık can çekişiyor.

İktidar dilediği gibi at koştururken muhalefete ne demeli? Ucu kendilerine dokunana kadar zayıf ve çatlak birkaç ses dışında seyirci kalmış olanlar şimdi adalet yürüyüşü yapıyor, yersen...

Biliyorum geçecek. Bu çılgınlığa tarihimizden gelen bir bağışıklık var, unutmamızı ve hayata devam etmemizi sağlayan. Ama altta kalanın canı çıkıyor.
Zamanında ohal'i bitirmek için yola çıkanların şu aralar uzattıkça uzattıkları, (nedenini asla kestiremiyorum(!)) kararların hızlıca, sonuçları hakkında üzerinde az durularak yürütmeye girdiği bir olağanüstü durum. cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan bakanlar kurulunun "kanun hükmünde kararname" çıkartma yetkisi bulunuyor bu dönemde.

Ne zaman biter bilinmez...
Bu ülkeyi ohallerden kurtaranların (!) hukuksuzluklarına kılıf uydurmak için kullandıkları durum.Üç maymunu oynayan vatandaşın yorumu şöyle: ohal varsa n'olmuş yani? Bak her gün işe okula gidiyoruz, her zamanki olağan şeyleri yapıyoruz.Yorum yok sayın okur.İstedikleri düzen zaten uygulamada geldi gibi bir şey de, bunu sağlamlaştırmadan ohal falan bitmez. Ondan sonrası ohalden belki de daha ağır bir dönem olacağı için bunların daha iyi günlerimiz olduğunu düşünüyorum.
3 ay daha uzatıldığı bakanlar kurulu tarafından karara bağlanan, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın duyurduğu durum.
15 aydır ohaldeyiz, bununla birlikte 18 aya doğru gidiyoruz.

düzenleme: bir kez daha uzatıldı. 18 ayı doldurduk, 21 aya doğru gidiyoruz.