olağanüstü halde dhy’ye gitmek – Tıbbiyeli Sözlük
intörn arkadaşlaaaaaar!!! toplanıııııııınnnn!!! en dehşetli format savunucusu olarak bu uzatmaları yazmamın bir nedeni var.

normalde dhy'ye gidip istifa edildiğinde veya gitmeyip müstafi olunduğunda bir yıl ceza süresini doldurduktan sonra yeniden dhy ile atanabiliyor veya eğitim araştırma hastanesinde ihtisasa başlayabiliyorduk.

ancak 70. dhy tam olarak ohal içerisinde gerçekleştiği için istifa eden/müstafi olan kişi ömür boyu devlete dönemeyecek, dhy kurasına giremeyecek, eğitim araştırma hastanesinde ihtisas yapamayacaktır. ve belki de geçenlerde yapılması planlanan mecburi bitmeden ihtisas yok uygulaması da gelirse üniversite hastanelerinde de ihtisas yapamayıp, doktorluğa veda etmek zorunda kalabilecektir.bu okuduklarım ohal ile ilgili detaylı araştırmalarım sonucu ulaştığım sonuçlardır. 70. dhy'ye girecek arkadaşlar aksi bir yönerge bulabilirlerse paylaşabilirler. o zamana kadar benim önerim istifa etmemenizden yanadır.edit: kişisel kar güdülen bir yazı değildir. ben bir yerlerde asistanlığına başlamak üzere olan çoktan dhy'sine gitmiş sıradan bir memur-doktorum
Başbakan Yardımcısı numan Kurtulmuş, OHAL’i 40-45 gün içinde kaldırmayı planladıklarını söylemiş. O yüzden 70. Dhy etkilenmez diye düşünmekteyim.
Hocam ohal kaldırılana kadar istifa edememek konusu doğru, bunun üzerinden bir çok arkadaşımla da konuştum facebook grubunda da çok konuşuldu.
hem tıp hem de hukuk mezunu olan Erkin göçmen'in [https://twitter.com/erkingocmen ~ twitter hesabını] takip etmek bu dönemde işe yarayabilir, kendisi konuyla ilgili açıklamalar yapıyor.
peki kurada çıkan yere hiç gitmezsek ne olur. memuriyete başlamış sayılır mıyız kurada çıkan yere gitmesek.
ilgili maddeler 657'Nin 63. ve 96. maddeleridir.OHAL KANUNUNDA KANUYLA İLGİLİ BİR AÇIKLAMA BULUNMAMAKTADIR.63.MADDE DER Kİ : İLK KEZ ATANAN VE GÖREVE HİÇ BAŞLAMAYAN KİŞİNİN ATAMASI İPTAL EDİLİR.96.MADDE DER Kİ : GÖREVDEN YERİNE GELECEK KİŞİYİ BEKLEMEDEN ÇEKİLEN BİR DAHA HİÇBİR SURETLE DEVLET MEMURLUĞUNA ALINMAZ.bURADAKİ HUKUKİ ÇIKMAZ ATAMANIN İPTAL OLMASININ 96.MADDE KAPSAMINA GİRİP GİRMEMESİ.YANİ ASIL SORU ATAMASI İPTAL OLAN KİŞİ AYNI ZAMANDA GÖREVDEN ÇEKİLMİŞ(İSTİFA ETMİŞ) SAYILIR MI ?mALESEF HİÇBİR MEVZUATTA CEVABI OLMAMAKLA BİRLİKTE KONUŞTUĞUM YETKİLİLERDE DURUMLA İLGİLİ BİR AÇIKLAMA YAPAMIYORLAR.HATTA BİR TANESİ OHAL İLE İLGİLİ KONUŞMAMIZ YASAKLANDI AÇIKLAMASINDA BULUNDU.AİLESİNDE YETKİLİ,HUKUKÇU,AKADEMİSYEN BULUNAN ARKADAŞLARA ÇAĞIRIM LÜTFEN KONUYA BİR EL ATIN RESMİ KANALLARDAN ÇÖZMEYE ÇALIŞIN.BİREYSEL ÇABALAR ANCAK BİR YERE KADAR.
[http://www.medimagazin.com.tr/hekim/saglik-bak/tr-ohalde-mecbur-hizmete-baslanmazsa-ne-olacak-iste-yanit-2-13-71073.html ~ Son ve yine dayanaksız bir haber]
[https://www.medikalakademi.com.tr/ohal-doneminde-mecburi-hizmete-baslamayan-hekimlerin-durumu-ne-olacak/#.V6Iietz9cwI.facebook ~ bir de şöylesi var]