online sınavda kopya çekmek

insana etik mi acaba diye sorgulattıran durumdur.
birinci sınıf öğrencisi olduğum için amaan zaten unutacaksın hepsine tusta yine çalışacaksın diye düşünmüyor da değilim.
eğer etik olduğuna kanaat getirirsem burdaki suserlarla bir dayanışma ağı kurabiliriz belki :)
kopya çekmek hiçbir durumda etik değildir. ama bir üniversitede hiçbir fakültede kamera ile gözetleme şartı koymayıp sadece tıp fakültesine bu şartı getirmek de etik değildir. hele hele gözetmenin 'kamerayı odada gezdirmek suretiyle kopya verecek kimsenin olmadığını görmek istemesi' ne etik ne de vicdanidir.

bunlar ise yaşanan gerçeklerdir.
linç yemiceksem eğer ortada bi eğitim olmadığı için olmayan eğitimin sınavı da olmaz diye düşünenlerdenim.kimse 1 senesinin boşa gitmesini istemez.hele ki bunun sebebi kendi değilse.bu eğitim yılı (prekliniği saymıyorum orası nasıl olsa slayt oku sınava gir üstüne kurulu) ya 5. sınıf veya 6. sınıf ile birleştirilmeli yada komple hadi geçtiniz denmeliydi.benim görüşüm böyle ama tabi ki gerçekleşmeyecek bi görüş
açıkçası herkes yapacağı için benim de yapmayı düşündüğümdür. evet etik olmayabilir ama 80 ortalaması olan, çok çalışkan tiplerin bile kopya grubu kurduğunu işittim. hatta şehir değiştirdiklerini ve bir araya geldiklerini.
ne yapacağım bilemiyorum sözlük.

sorular karışık gelecek hepimize ve yaklaşık 180 soru (önümdeki sınavda), her soruya bir dakikadan biraz fazla süre verecekler? söyleyin ne yapayım ben?!

edit: kopya tavsiyesi olanlar yeşillendirirse çok mutlu olurum. tus'a hazırlanan bir arkadaştan yardım almak mantıklı mıdır?
canımız hocalarımız bunu yapacağımızı bildiğinden süreyi çok kısıtlı tutup soruları zorlaştırıyorlar ve çoğu zaman sınavı bitirmeden hoop diye kapanıyor.
öyle bir zorlaştırıyorlar ki bu ne la diye bakakalıyorum resmen. sanırım korona biziz ona kanaat getirdim artık.
kopya çekmeyen öğrenci diğer arkadaşlarından düşük puan alır. kimse etik olacak diye emeğine ve kendine yazık etmesin. covid sebebiyle zaten eğitim eşitsizliği söz konusu, tartışılacak bir durum değil. ama bazı okullar sınav şartlarıyla öğrenciyi çok zorluyor burada da bir eşitsizlik var.

böyle durumlarda şöyle bağırmak geliyor içimden: her konuya karışan ve fikri olan standardizasyonla ilgilenen komite nerdesiniz ???
uzaktan eğitim süresince kendimi kandırarak mübah sayıyorum.

içerik kuralları - iletişim