oruç tutarak finale çalışmak

bir hafta sonra başlayacak maratondur. allah kolaylık versin.
ahireti ve dünyayı beraber yaşama işidir. zordur ama meyvesi doyumsuzdur.
kendini hazır hisseden,oruç tutmasında kendisine bir zarar gelmeyenler için olabilir. ama sinirlilik etrafına insanlara zarar veren oruç tutmayanlara saldırı gibi bir davranış gelişiyorsa bilelim ki orucun anlamının dışına çıkmıştır. bunun bir farklısı oruç tutarken çalışanlardır,işimizi aksatmayalım zira işimiz ne dikkatsizliğe gelir ,ne de hata kabul eder. allah herkesin orucunu kabul etsin şimdiden.
dünyada karşılığını alırsınız umarım.ötekisi hikaye.
geçersen sıkıntı yok ama geçmezsen ateizme ilk adımını atarsın
büt var diye oruç tutmayıp sınıfta kalmak da var. bu durumda inanan bi insan için ne oluyor? -2. yani zarar. oruç tutup kalmak 0. oruç tutup geçmek paha biçilemez. allah tıbbiyeli arkadaşlara kolaylık versin. oruç tutmuyor diye insanlara saldıran çomarlara da dikkat edin. onlardan olmayın. adamı dövüyorlar oruç tutmuyor diye. ya senin sadece gördüğün sonuç. oruç tutmaması ama adam neden tutmuyor? bana göre tüm nedenler geçerlidir. hastadır, yolcudur, istemiyordur, inanmıyordur. hepsi geçerli. kulun kula soracağı sorulardan sor sen adama. zaten inanan bi insana göre o sorular sorulacak ileride. bunun hesabını yapmak sana bana düşmez. bi yönden de oruç tutan, inanan insanlara da sallamak hoş değil. herkes takılsın kendi çapında agaaa. 3 günlük dünya.
dönem 2 ve 3 finallerinde denk gelmişti. zor geçecek sanmıştım ama ilk 1 2 günden sonra oruca alışınca açken daha verimli ders çalışıldığını tecrübe etmiştim.
şahsi görüşüm iftara yakın saatlerde halsizlik olması durumunda uyunacaksa uyuma süresinin kısa tutulmasının iyi olacağı yönünde. aksi takdirde vicdan yapılıp sahura kadar çalışayım düşünceleri kuruluyor, tabii iftardan sonra mide dolu parasempatik devrede, saatler verimsiz geçiyor.
kısacası bende yarayan yöntem sahurdan önce uykunu uyu, sabah çok geç kalma ve iftar öncesi uykun 1-1,5 saati geçmesin.
eğer şu dedeninki gibi bir final ise yapılan mantıklı bir harekettir. *

ilk kuruldan aldığım notla bu yıl kesinkes yapacağım eylemdir zira toplaması zor olacak :(
fiziksel olarak yıkıcı,manevi olarak acayip güç veren eylemdir.
  • /
  • 3

içerik kuralları - iletişim