osmanlı imparatorluğu’nda kadın – Tıbbiyeli Sözlük
eğer istanbul'a giderseniz, topkapı sarayına girmeden önceki yolda sağınızda hürrem sultan çeşmesini göreceksiniz. iste o çeşme osmanlı'da bir kadına adanmış, kadın için yapılmış tek anıttır.
kadın sadrazam,kadın kadı,kadın mebus, kadın kazasker, kadın katip adına hiçbir şey yoktur osmanlıda. teselli olarak, annesinin sözünü dinleyen padişahları gösterip kadına değer verildiği söylenebilir tabiki. çocuk padişah hayli sarhoşsa ya da gerçekten küçükse tabiki sultanın sözünün ona karşı geçtiği söylenebilir, ama bu direkt bir görev değildir, padişah yine son sözü söyleyicidir. osmanlıda,romada ya da herhangi bir imparatorlukta kadına verilen önem adı altında söylenenler tatmin edici değildir. osmanlıda da -diğer herhangi bir imparatorluk gibi- kadınlar ancak eşlerinin gücü ile var olabilmektedir.
Turkler yasamlarinin basindan beri kadina kadinina sahip cikmis onu korumus kollamis ona "'han'im" demistir. Onemli olan kadin icin yapilan anitlar cesmeler kocaman taslar mucevherler sasirtilar degildir. Kadin deger karsiliginda tum bunlari siler atar zaten umrunda olan degerdir sevgidir. Zaten mutsuz olsa alternatif ararlardi. Siz hic padisah kocasini aldatan bir sultan gordunuz mu ? Bunun sebebi karsilikli duygulardir. Padisah otoritesi ve olum korkusunun bu durumla alakasi yok. Osmanlida padisahin arkasindan neler dondugu ne olaylar yasandigi tarih kitaplarinda acin bakin. kadin aklina koydugunu yapar. Yapmiyorsa vardir sebebi
Osmanlı imparatorluğunda kadın;

öğretmenlerin çoğu kadınmış!

dillere destan mimarisinin mimarları kadın mimarlarmış!

kişi sayısına göre en yüksek sayıda doktor imparatorluğun topraklarındaymış ve bu doktorların çoğu kadınmış!

seçme seçilme haklarına sahiplermiş!

motorlu araç kullanım oranı kadınlarda çok yüksekmiş!

taciz edilmezlermiş, tecavüze uğramazlarmış!

diledikleri gibi giyinir, diledikleriyle evlenir, dilediklerince yaşarlarmış!

miras hakları, söz hakları, üretime katkı hakları, erkeklerle eşit düzeydeymiş!

padişahlık varmış ama, anadan kıza geçermiş!

müzik, eğlence, sanat, kadın eli değmeden itibar görmezmiş!

daha neleeerrr neler!

sonra cumhuriyet kurulmuş, derdest olmuş devranları!

ve yeniden kazanmak için bu haklarını, kavgaya tutuşmuşlar!

geçit vermeyeceğiz.!
nüfus sayımında sayılmayan, evlat verip; savaşlarda, kıtlıklarda, göçebelikte, bin türlü hastalıkta can verdiğinin ardından kayıtsız, feryatsız kalandır. Sessiz, soluksuzdur.
osmanlı imparatorluğu büyüdükçe devlet osmanlı oldu ama anadolu hala türktü... türk için kadın neyse anadoluda da kadın oydu.. ama osmanlıda kadın yani istanbulda kadın artık bir türk kadını değildi..osmanlı yıkıldı ve yerine türkiye cumhuriyeti devleti kuruldu... artık devlet de halk da türktü..

ve kadın olması gereken yerdeydi...

gelişmiş bir toplumun temel parçalarından birisi oluvermişti..

bu konu ve uygarlığımızın gelişmişliği türk arap dengesine bağlı... sapkın arap kültüründen ne kadar uzaklaşırsak uygarlığımız yeniden yükselecek...
kuruluş döneminde bacıyan-ı rum gibi kurumlarla kadınların da toplumda sözü vardı. orhan gazi sefere çıktığında yönetime nilüfer hatun'un vekalet ettiği söylenir. özellikle yavuz sultan devri sonrası osmanlıda ağır sünni anlayış egemen olmuş, kadınları geri plana atmıştır.