ötanazi

kelime anlamı güzel ölüm olan, çaresiz bir hastalığa sahip kişinin, kendi isteğiyle, doğrudan ilaç verilerek veya tıbbi desteği kesilerek öldürülmesidir.
bence bir haktır. ülkemizde de bir gün gelecek olursa desteklerim. kişi eğer ki yaşamı istemiyorsa,yaşadığını anlayacak kadar hissedemiyor acıdan ibaret olmuşsa ve gerçekten düşünmüş ve eminse bu hak verilmeli. yurtdışında var olan bazı kliniklerin uyguladığı prodesürler örnek alınmalı,kişiye belli bir süre tanınmalı,bugün karar verdim yarın olsun gibi bir durum olmamalı,bu kararı anlaması,düşünmesi ve kendini hazırlaması için zaman verilmeli. ölüm zor ve acı. ama birey olarak nasıl yaşamak haksa ölüm de bir haktır bence.
tıp eğitiminin ilk üç senesinde sert bir şekilde karşı çıktığım, stajlara geçip de hastaları gördükten sonra biraz daha yumuşadığım uygulama. evet çıkmamış candan ümit kesilmez ama elimizde var olan bir tedavi var mı? tedavi her şeyi deneyelim ya tutarsa mantığıyla yürümemeli, tedaviyi alan kişi bir canlı hem mevcut hastalığının verdiği acı hem de tedavinin verdiği acılar var çünkü. şuan ötenaziyi destekliyor muyum diye iç muhasebesi yaptığımda hala da yanaşamıyorum. herhalde bu doktorluğun verdiği bir duygu olsa gerek. ne yani ben bir doktorum ve hastama verebileceğim tek şey güzel bir ölüm mü? işte ötenazi hakkında kendimle çatışıyorum sürekli. yapamam galiba, hastamın ölmesine izin veremem. belki de yanlışım.
pek mumkun gorunmesede ulkemizede gelmesini istediğim durum hatta bir baba kanserli oğlunu vurmuştu daha fazla acı çekmesin diye tabi bilmem kaç yıl ceza aldı baba herkesin mağduriyetini gideren devletimiz bu işede el atmalı
çaresiz bir hastalığı olan kimsenin daha fazla acı çekmemesi için kendisinin veya yakınlarının kararı ile bilinen yöntemlerle ızdırapsız bir ölümle hayatının sonlandırılması. aktif ve pasif şekilleri vardır. ( stabil bir hastaya potasyum enjeksiyonu gibi aktif veya hemodinamisi instabil olup pozitif inotropik destek alan hastanın desteklerini kesmek suretiyle arrest olmasını beklemek gibi pasif şekilde olabilir) bildiğim kadarıyla ülkemizde her iki şekli kanunen yasak olup kasten adam öldürmekle eş tutulmaktadır.
sadece insanlara degil butun canlilara, "`bir baskasi tarafindan`" yapilan oldurme islemidir.

mesela son 1 haftadir yogun sekilde hayvan deneyleri yapabilmek icin egitim aliyorum, bugun kuyrugundan tuttugumuz rat elimizde kaldi. kuyrugun ucundan bir bolgenin derisi koptu gitti, altindaki butun sinirler kaslar damarlar ne varsa ortaya cikti ortalik kan revan oldu. veteriner hekim basti hemen asiri dozda anestetik maddeyi, hayvani sakrifiye etti.

burada dikkat edilmesi gereken 2 nokta var.
1. olduren canli olen canlidan farkli (adam kendi kendini oldurmuyor. oyle olsa `suicide` olarak tanimlariz zaten, `euthanasia` olmaz)
2. cekilen aci ve istirap son bulsun diye yapilan, iyi amacli bir olumdur (kelime olarak `eu` yunanca iyi, `thanatos` ise olum demek zaten)

p.s bu entry 3 ay once yazilmis aslinda. 1 haftadir egitim aliyorum dedigime bakmayin, deney hayvani kullanim sertifikami aldim :)
yazılışını yanlış bildiğim kelime. evet ötenazi değilmiş ötanaziymiş doğrusu.

içerik kuralları - iletişim