Özgüven ozsaygiyla ilintilidir biri eksikse öbürü de eksik olur eyyorlamam bu kadar
mesleğimiz için olmazsa olmazdır. hele bir acilci isen kendine özgüvenin olmak zorunda. gerçek bir acilde herkes sizin gözlerinize bakıyorsa,vereceğiniz kararı bekliyorsa orada önemli olan kendi bilgi ve özgüveninle karar verebilmektir. zaten özgüvenli ve bilgisi ile bunu destekleyenler kibre kapılmaz,aksine daha ağırbaşlı olurlar
küstahlık ve ukalalık ile karıştırılır genelde. özgüvenli olunmaz özgüvenli doğulur.
Özgüven. Yani özüne güven. Özümüzde hepimiz insanız. O halde bir insanın yapabildiği ya da yaptığı her şeyi yapabiliriz. Her konuda dezavantajlı olamayız. O zaman avantajlı olduğumuz konuda ya da çalışmayı sevdiğimiz konuda kendimizi ispatlayacağız ki en azından kendimize olan güvenimizi boşa çıkarmayalım.
Doğru arkadaşlıklar ve tiyatro gibi çeşitli uğraşlar ile kazanılabilecek olan durum. Tabi ki Bunlar sizi özgüvenli yapmaz ancak özgüven kazanmanıza yardımcı olur.
Ha bir de bu çevreye küçükken sahip olanlar var ki onlar eskiden beri özgüvenlidirler yani bir bakıma özgüvenlerini daha küçükken kazanmıştır.
Edit: özgüven doğuştan gelmez edinilir.
Dış dünyanın maalesef ki törpülediği, incittiği şeydir özgüven. Ama yılmamak, yıkılmamak, özgüvenini kaybetmemek gerekir. Çünkü her şey özümüzdedir.
Ne demek olduğunu hala çözemediğim kavram. Kibirle arasında var olduğuna emin olmadığım çok ince bir sınır var. girişimci olmak ve topluluk önünde rahat olmak özgüvenle karıştırılıyor gibi.

Özümde güvenilecek ne var ki inançtan başka. İnançta da kendime güven yok O'na güven var.

Belki de ne olduğunu çözemediğim içindir özgüveni iyi bir şey olarak görmüyorum.