diferansiye tiroid kanserlerinden biri. günümüzde en sık görülen ve en iyi seyirli tiroid kanseri.

çoğunlukla multifokal ve bölgesel lenf nodu metastazını sever.

braf gen mutasyonuyla ilişkili.

patolojide `psammom cisimcikleri`tanı koydurur.

(bkz:orphan annie)görsel
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcRqnaM3bISdH1TqXjVYL0q-V9WoQo02xdT9J7M4V8rffzgrsp-E
[/img_tasima]
En sık görülen tiroid kanseri olan ''papiller tiroid kanseri'', tiroid hormonları üreten ve depolayan foliküler hücrelerden kaynaklanmaktadır.

Papiller tiroid kanseri her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en sık 30 ila 50 yaş arasındaki insanları etkiler.Papiller tiroid kanseri (ptc) genetik sendromlar ile ilişkili olabilir. Nadir de olsa, PTC guatr veya kolon tümörleriyle de ilişkili olabilir. Bu nedenle hasta yakınlarından ailelerine papiller tiroid kanseri, guatr, kolon / rektum tümörleri veya meme kanseri öyküleri sorulmalıdır. Aile öyküsü pozitif olan hastalar, aile öyküsü olmayanlara göre tiroid kanseri için daha fazla risk altındadır.

Papiller tiroid kanseri neredeyse hiçbir zaman hipertiroidi veya hipotiroidizme neden olmaz. İnsanları kötü hissettirmez. Papiller tiroid kanserleri genellikle herhangi bir belirtiye neden olmadığından, kanserin ne zamandan beri büyüdüğünü belirlemek zor olabilir.

Papiller tiroid kanseri teşhisi hastalara ilk başta çok ürkütücü gelebilir; ancak papiller tiroid kanserleri çoğunlukla yavaş büyüyen tümörlerdir ve çoğu, cerrahi olarak çıkarılabilir. Yavaş büyümesine rağmen, papiller tiroid kanseri bazen boyundaki lenf bezlerine yayılabilir. İlgili lenf nodları tiroid ile birlikte cerrahi olarak çıkarılabilir. PTC teşhisi konan çoğu insan ölmez.Kanser için şüpheli bir tiroid nodülü değerlendirmek ve tanı koymak için kullanılan bazı testler vardır.

Bu testler :

Ultrason - Bir tiroid ultrasonu, invazif olmayan bir görüntüleme çalışması olup, ses dalgalarının tiroid bezinin ve genişlemiş lenf nodlarının her ikisinin de doğru bir resmini görmek adına kullanıldığı bir görüntüleme çalışmasıdır.İnce iğne aspirasyonu (FNA) - FNA biyopsisi, tiroid nodüllerini değerlendirmek için en doğru testtir. Biyopsi ultrason rehberliğinde yapılabilir. Tiroid nodülüne çok ince bir iğne yönlendirilir ve küçük bir hücre örneklemesi aspire edilir.Kan testleri - Papiller tiroid kanserli hastaların çoğunda normal kan testleri ve tiroid fonksiyon testleri vardır. Nadiren, PTC'li hastalarda anormal tiroid hormon düzeyleri olur ve bu nedenle, tiroid hormonu seviyeleri (serbest T4 ve T3) ve tiroid stimüle edici hormonun (TSH) ölçümleri kan testlerinde yapılabilir.Genetik Test - Ailevi bazı papiller tiroid kanseri vakalarında genetik test gereklidir. ancak PTC için henüz belirli bir gen tanımlanmamıştır.Tiroid taraması - Tiroid nodülünün çalışıp çalışmadığını (sıcak bir nodül) veya çalışmadığını (soğuk nodül) görmek için bir RAI tiroid taraması yapılabilir. Sıcak nodüllerin çoğu iyi huyludur; fakat soğuk nodüller kötü huyludur, kanser içeren soğuk bir nodül olasılığı sadece % 10'dur. Genel olarak, FNA biyopsisi daha doğrudur ve tiroid kanserinin çalışmasındaki RAI taramalarının yerini almıştır.Manyetik rezonans görüntüleme (MRG), Bilgisayarlı Tomografi (CT taraması) veya Pozitron Emisyon Tomografi (PETCT) taramaları - Büyük kanserlerin istila edip etmediğini görmek için bu gelişmiş görüntüleme testleri gerekebilir.