patates

baharat ve biraz yağla fırınlandığında ilginç bir şekilde tavuk gibi kokan süper yiyecek. her hali güzeldir ama benim favorim anne tarafından yapılmış patates kızartması üstüne de sarmısaklı yoğurt ımm.
kamyona doldurup sokaklarda gezerek satanlardan beaddes şeklinde duyabileceğimiz yiyecek.
haşlanıp yenirse kabız yapabilecek sebze.
cips olanını uzun süre önce tüketmeyi bıraktığım yiyecek.
cips dışında her türünü severek 3 öğün yiyebilirim.
argoda işlevsiz, boş, çoğunlukla olumsuza yakın işler ve durumlar için kullanılır.
örnek vermek gerekirse: "tüm gün patates gibi yattım"

ingilizce "couch potato, be screwed" deyimleri karışımının dilimize uyarlaması gibi düşünülebilir
şu hayatta her hâlini sevdiğim yegâne şey olabilir kendisi. hayret ediyor insan, bir şeyin nasıl her hâli güzel olabilir? oluyor işte. kutsal patatesin çözülemeyen sırrı da bu olsa gerek. sensiz bir dünya düşünemiyorum sevgili patates. iyi ki varsın!
edit: yalnız bu saatlerde uyumadan önce insanın aklına sevdiği falan gelir ben patatesin güzelliğini düşünüyorum ahahahjsj ama bişi dicem harbi çok güzel bi şey ha üzerine tez yazılır
16. yüzyıldı yanlış hatırlamıyorsam. çukur ülkeler bölgesi, yeni dünyanın bir çok bölgesi, güney italya(napoli ve sicilya krallıkları) habsburg ispanyası yönetimi altındaydı.
çukur ülke insanları artık bağımsızlık istiyordu.
flanders bölgesi, hollanda bölgesi, gent, liege ve bir çok bölgede isyanlar çıkıyordu. küçük halk grupları zprba ispanya askerlerine saldırıyordu ki 18. yüzyıla kadar şu anki belçika toprakları hala ispanyollardaydı.

işte bu dönemde yeni dünyadan getirilen bir sebze, patates, at yiyeceğiymiş.
insanlar bu sebzeyi çiğ yemeyi denemiş ama hazımsızlık çekince atlara yedirmeyi tercih etmiş.
bu dönemde aç kalan hollanda, belçika bölgesindeki insanlar bu sebzeyi bir haşlayıp yiyelim demişler ve dünyanın en güzel sebzesinin farkına varmışlar.

sonrasında fast food imparatorluğun temel besini haline geldi patates..
fazla tüketilmesi glycoalkaloid toksisitesi yapabilen sebze ve kökü. tıbbî literatüre girmiş, patates kaynaklı şu ana kadar en az 2000 case ve 30 ölüm var.

toksisiteye neden olan glikoalkaloid maddenin adı olan solanine, patates'in bilimsel adı olan solanum tuberosum'daki solanum'dan gelir. uzun süre beklemiş patateslerin dış kısmında daha çok birikir. plastik kaplarda taşındıklarında ve doğrudan güneş ışığına mârûz kaldıklarında toksik maddenin oranı artar. özellikle patatesler yetiştirilirken köklerinin toprağın içinde kalmasına dikkat edilmesi öneriliyor.

bu madde ayrıca domates, patlıcan gibi bitkilerde de bulunuyor.
soğuk topraklarda da yetiştiği için rusların nüfusu artmıştır.
kök sebze.
bu dünyada her türlüsünü iştahla yediğim sebze olur kendisi, bayılırım.
örn: püre, kızartma, çorba, poğaça, börek, haşlama, kumpir....
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim