bazı kesim tarafından "pato" olarak kısaltılan bilim dalı. hayattan bezmiş, fazladan 3-4 harfi söylemeye üşenen çoğunluk tarafından genelde tam haliyle konuşulmaz.
bir görüntünün kişiden kişiye göre değişebildiği ilginç bir tıp dalı.

canlı dokudan çıkarılan materyallerin önce makroskobik olarak, ardından materyalin kesitlere bölünmesi, boyanması, fikse edilmesi gibi işlemlerin ardından mikroskobik olarak incelenmesi ve bu gözlemlerden elde edilen bulgular ile materyalin değerlendirildiği bilim dalı.

biyopsi alınan hastanın prognozundan cerrahi alanın frozen altında incelenmesine kadar bir çok alanda çalışma yapabilir.

bir patoloğun kullanacağı tek organ gözü olabilir.
Bir çok kişinin tus da istediği bölüm. Bir çok kişiye rahat geliyor galiba
Temel bilim değildir. Cerrahi branşlar içindedir. Tatlı olduğu doğrudur kanımca ama bir o kadar ciddi bilgi yükü, obsesyon ve sorumluluk gerektirir, malpraltisi ağırdır çünkü o preparatlar onlarca yıl saklanır hep arkanda bir iz vardır.
sene içinde hiçbir şey öğrenmeyip sınıfı geçtiğim, kendime yazın çalışacağım diye söz verdiğim derstir. (henüz çalışmadım çalışcam. en azından genel patolojiyi bitircem, ciddiyim.)
harika bi hocamiz vardi, anlattigi seyler konuyla ilgisiz olsa bile ufkumu baya aciyordu, sayesinde en sevdigim derslerde biri oldu pato. Ama preparatlara bakmak zor bee, iyi bi histo temelinin olmasi sart. Yoksa degil hastaligi anlamak, dokunun bile anlasilmasi zor oluyor bazen.
Pratik sınavına sabahlayarak gireceğim sınav. Ulan hepsi birbirine benziyor arkadaş

düzenleme: sınava girdim, 70 yaşındaki hoca tarafından aşşağılandım, soruyu bildim aşşağılandım, bilemedim aşşağılandım. suratıma bakarak '' ÇAKTIN'' diye bağırdı. Tıp fakültesi, dersler iyi hoş da şu hocaların egosu soğuttu beni yemin ederim. bilmiyorsun git öğren de. neden hakaret ediyorsun?