pediatri stajı için öneriler – Tıbbiyeli Sözlük
Sadece pediatri için değil tüm stajlar için (bkz:Robbin's patoloji)

Her gün gördüğün en azından bir hastalığı eve gidince oku

HAstalığın mekanizmasını çok güzel anlatıyor sonrasında belirtilerini,tedavisini anlaman daha kolaylaşır
onlar hasta ama aynı zamanda çocuk,bebek. erişkin gibi sana sabırla sırtını açmaz,saatlerce o stajyer bu stajyer bir üfürüm dinleyemezsin. ayrıca bir erişkine oranla daha çabuk kızarlar,eğer senden sevgi görmezlerse sana gerçek anlamda zorluk çıkarırlar. ayrıca stetestokopunun bir defa soğuk olarak cildine değdirirsen seni hatırlar,muayene yaptırmazlar. ama şu da hastalıkları kendi suçları değil,genetikleri nedeniyle olur. başkdır hastalıkları,ilaç dozları,muayenesi. senin için en keyifli staj da olur en zor da o yüzden farklı bir düşünce geliştirin,nefretle girmeyin o servise.
sabırlı olmak gerekir.hem hastalar yönünden hem de stajın büyüklüğü yönünden.ha çocukları sevmeyebilirsiniz;bağırış,çağırışlarına dayanamayabilirsiniz ama onların her şeyden önce hasta olduklarını unutmamak gerekir.
milletin bebeğini kucağınıza basıp beğeni kasmayın. bazıları bı de fotonun aldına duygusal olduğunu düşündüğü yapmacık destan gibi yazı yazıyor ki aman aman... artı 50 beğeni de ordan. rahat bırakın milletin cocuğunu.
Çocuk muayenelerini öğrenin ve onlarca kez uygulayın. Çocuklar erişkin hasta gibi değildir. Karnını aç denince karnını açmaz. Ağzını hiç açmaz. Çocukları muayene etmeyi öğrenmelisiniz. Onların dilinden anlamayı ve ikna etmeyi bilmelisiniz. Çocuk muayenesi farklıdır ve zordur. Bu konuda tecrübe edinin.

Pediatri stajı hakkında detaylı bilgiler ve staj hakkında tavsiyeler için şu yazıya bakabilirsiniz; https://blog.doktorbun.com/pediatri-staji/
ağlamaya başlamadan önce oskültasyon yapın. sonra duyulmuyor hiçbir şey.
oskültasyonu bebek annesinin kucağında iken yapın.

biraz daha büyük çocuklarda "ay senin gözlerin ne güzelmiş, yanakların ne tatlıymış.." diyerek gönlünü fethettikten sonra daha güzel muayene yaparsınız. dediklerinizi yaptıkça "aferin sanaaa, çok akıllıymış bu çocuk annesi yaa" gibi şeyler söyleyin.

ergenliğe yaklaşan çocuklar özellikle karın ve ergenlik muayenesi yaptıran erkek çocuklar, telarş baktıran kız çocuklar kendilerini kasıyorlar. bunu engellemek için okula gidiyor musun? kaça gidiyorsun? en sevdiğin ders ne? voovvv matematik mii, aferin sanaa.." gibi şeyler söyleyerek gevşemelerini sağlayabilirsiniz. aynı yöntemi gıdıklanan çocuklarda da uygulayabilirsiniz. yine çocuktan muayene için izin istemeniz kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlıyor.

teorik bilgiye gelince. bunları zaten biliyorsunuz size klinik öncesinde bile anl... asdasfdfsdf.. şaka şaka.. boş kaldıkça da teorik okuyacaksınız işte. pediatri güzel stajdır, geniş bir bakış açısı kazandırır kişiye. güzel değerlendirmek lazım.

bi de bizim okulda inanılmaz bir ders yükü vardı. çok fazla not vardı. işte o notları ilk haftadan itibaren okumaya başlarsanız çok iyi olur.
Stajın ilk 2 haftası tus kitabından offline ile konuları bi bitirin. Ondan sonra hastanede gördüğünüz her şey anlamlı gelecektir, hem de tus açısından ciddi temel oluşturur. Eğer son 1-2 haftaya bırakmak gibi bi hata yaptıysanız geçmiş olsun; bildiğiniz tüm duaları okuyun belki geçersiniz.
9 haftalık staj 5 haftada halledilir mi diye hesap yapmaktan çalışamadığım uykularımı kaçıran yine de kalkıp çalışmadığım staj. Güzel taktikler yazsanız ne iyi olur.