phineas ve ferb

disney channel'ın efsaneler efsanesi çizgidizisidir. kafamdaki çizgifilm anlayışına yepyeni bi boyut getirmiş ve ardından yeri kesinlikle doldurulamamıştır. hala zaman zaman açılıp birbirinden mükemmel şarkıları daha doğru tabirle söylersek müzik klipleri izlenir, sözler her daim ezberden tekrarlanır.
öznelliği bir kenara bırakıp biraz nesnelleşmemiz gerekirse çizgidizinin konusu phineas ve ferb adındaki iki erkek kardeşin (aslında üvey kardeştirler, phineas'ın annesi ferb'ün babasıyla evlenmiştir) yaz tatilinin her günü yeni bir şeyler yapma çabasıdır. phineas son derece akıllı ve konuşkan bir çocuktur, hayal gücü çok kuvvetlidir, fikir insanıdır. ferb çok az konuşur ama tam bir mekanik dehasıdır eh bu iki insan bir araya gelince de genelde bir şeyler icat ederler. bu zaman makinesi, klonlama makinesi, kar yağdırma makinesi olabilir. veya arka bahçeye tropikal plaj, aquapark, roller coaster inşaa edebilirler. bu inşaa ve imal işlerini ellerinde olan malzemelerle ve yahut çevredeki dükkanlardan satın aldıklarıyla bir çırpıda hallediverirler. alışveriş yaptıkları dükkanlarda tezgahtara açıkça emellerini anlatır ve "siz bunu yapmak için fazla küçük değil misiniz?" cevabını alırlar. buna karşılık phineas "evet, evet öyleyiz" der, ferb yalnızca göz devirmekle yetinir velhasıl tezgahtarlara bu kısa açıklama yeterli gelir ve istedikleri her şeyi elde ederler.

tüm bunlara tanık olan ablaları candace bunu her seferinde annelerine yetiştirmeye çalışır, en sık kurduğu cümle "annem bunu görünce canınıza okuyacak"tır. yalnız ne yazık ki bu amacına muvaffak olamaz, genelde sinirden deliye dönmekle dumura uğramak arasında gider gelir.

evcil hayvanları perry bir ornitorenktir ve aslında ajandır. evde her seferinde farklı bi taneden olmak üzere gizli kapılardan geçmek suretiyle kontrol panelinin olduğu odaya iner, komutanıyla "sana güveniyorum ajan p" diye biten diyaloglarının sonunda ezeli düşmanı doofenshmirtz'in peşine düşer.

doofenshmirtz her bölümde yeni bir ".......inatör" isimli yok edici makine icat eden kötücül bilim adamıdır. ne yazık ki çok gevezedir, ajan p'yi yakaladıktan sonra tüm hain emellerini ona olduğu gibi anlatır. eh içinde bulunduğu kötü durumdan bir şekilde kurtulduktan sonra ajan p de çok kafa yoracak bir şey kalmadan dünyayı kurtarır. icatlarına her seferinde kendini yok et tuşu koyan doofenshmirtz'in bunu neden yaptığına kendisi de akıl sır erdiremez. bölüm sonlarında ajan p'nin bu kendini yok etme tuşuna basarak patlattığı icatlarıyla birlikte havaya uçarken "lanet olsun sana ornitorenk perry" diye bağırır.

bu çizgidizinin en güzel yanı kesinlikle her bölüm yeni bir tane şarkı yazmalarıdır. bir dinlemeyle dile pelesenk olan bu güzel şarkılardan favorilerim aşağıdadır
yakalandın
şeytan çocuklar
plajımız
bir sincap pantolonumda
hiç ritmim yoktur
eve dön perry
gitchi gitchi goo
hala bu kalitede müzik yapamayan şarkıcılar olduğu inancındayım.
phineas ya da ferbs den biri dahi dahi diğeride gerzek anlamına gelmektedir.
phineas ve ferb disney channel in en çok izlenen çizgi filmidir. bu iki kardeş normalde üvey, phineas daha hareketli ve konuşkan ferb ise tam tersi, ikiside çok zeki çocuklar olarak gösteriliyor, ablalari candace onları sürekli ispiyonlamaya çalışır annelerine.
bu arada bir yerlerden kopyala-yapıştır yapmadım 3 yıla kadar bende izliyordum.
(bkz: çizgi film izleyenleri görelim)
disney filmleriyle ortak yaptığı çalışmalar da çok komiktir.
(bkz: star wars) (bkz: marvel)
okuduğuma göre ilginc bir hikayesi vardir bu cizgi filmin. ama yapimcilardan bu konu hakkinda bir sey duyulmamistir. hikayeye gelirsek fineas ve candace’ın annesi babalarından boşanınca förb’ün babasıyla evlenmiş. yani fineas ve förb öz kardeş değillermiş. förb’ün beyninde tümör olduğu için konuşamıyormuş. bu nedenle çizgi filmde sürekli susuyor. candace ise aslında şizofrenmiş. her zaman fineas ve förb’ün bir şeyler inşa ettiğini görüp annesine şikayet edermiş. fakat annesi hiçbir zaman bunları görememiş çünkü öyle bir şey yokmuş. annesi ona inanmayınca candace içine kapanmış ve kardeşleriyle ilgili gördüğü halisülasyonları bir deftere yazmaya başlamış. deftere kardeşlerinin her gün yeni bir şey inşa ettiğini, bunun yanında evin evcil hayvanı perry’nin gizli bir ajan olduğunu ve kendi psikiyatrı olan doofenshmirtz ile sürekli bir çatışma halinde olduğunu yazıyormuş. jeremy ile ilgili de 2 farklı hikaye dolanıyor. bunlardan birincisi jeremy diye birinin olmadığını, onun candace’ın kafasındaki bir karakter olduğunu anlatıyor. ikincisi ise jeremy’nin bir köpek olduğunu ve candace’ın bu köpeği çok sevdiği için onu bir insan olarak gördüğünü ve aşık olduğunu anlatıyor. bu hayatın çizgi film haline gelme hikayesine bakacak olursak; candace’ın psikiyatrı doofenshmirtz ona kullanması için ilaç yazmış. birgün candace bu ilaçlarla intihar etmiş. bu olayın üzerine annesi candace’ın gördüğü halisülasyonları yazdığı defteri alarak disney channel’a götürüp çizgi film yapılması için başvurmuş. 

içerik kuralları - iletişim