pikap

yeniden moda olmuş ve daha da moda olacakmış gibi görünen plak çalar. 80'leri plak, 90'ları kaset ve sonrasını da cd çağı olarak görebiliriz. bir sonraki teknoloji hep öncekini tarihe gömdü. ancak cd formatının da dijital müzik teknolojisiyle rafa kalkacağını düşünürken, bir de baktık ki plaklar geri döndü. bu kadar insan sadece nostalji olsun diye yeniden pikap almıyordur herhalde. kalitesinin çok farklı olduğunu dinleyenlere sorabilirsiniz. ve müziğe ilginiz varsa hemen gidip bir pikap alabilirsiniz.
özel bir iğnenin plak üstünde belli bir hızla dönmesiyle kaydedilen şarkının, müziğin analog olarak dinlenebilmesi prensibine dayanan bir müzikçalar.

hayatımda bu kadar temiz, gerçek ve derin bir ses duymadım diğer müzikçalarlarda. bir kere dinleyen vazgeçemiyor zannımca. bende öyle oldu zira. tabii bunun için belli bir bütçeniz olması gerek. her pikapla aynı zenginliği alamazsınız. ancak, derdiniz müziği gerçekten hissetmekse düşünmeyin derim. ilerde bunu alabilecek durumum olduğunda evimin baş köşesine koyup bir koleksiyon yapma niyetindeyim. sırf zeki müren'i dinlemek için bile alınır diyerek paşadan bir şarkıyı sizlere armağan ediyorum efendim. keyifle dinleyiniz.

piezoelektrikten , manyetik kartuşlara kadar bir çok bellek kullanabilen ses sistemi, müzik çalar.
eskiden ciddi modaymış ki zamanla yerini manyetik bantlı teyp çalarlara bırakmış..
onlar da optik sürüclü müzik çalarlara..
şimdi ses çok daha kolay üretiliyor.. ses kartı minik bir çip oluverdi ve çok küçücük aletler bile ses üretebiliyor.. çok küçücük hafıza kartları yüz binlerce müziği depolayabiliyor..

pikap artık eski bir teknoloji..
bu arada edisonun fonogramı da bir pikaptır.
pick-up, kasalı arabaların halk ağzında söylenişidir.


içerik kuralları - iletişim