platonik

ilk önce tatlı heyecanlar yaratıp içinizi kıpırdatan sonrasında onunla ilgili binbir çeşit hayaller kurmanıza neden olan ancak başka birisiyle gördüğünüzde (ki bu çoğunlukla olur) kan ağlatan ve yetmezmiş gibi bunların hiçbirisinden karşıdaki insanın haberinin olmadığı tek taraflı aşık olma çabasında olma hali
"seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli
alıştım hasretine gel desen gelemem ki..."

sözlerini getirir insanın aklına.
hayal etmeyi seven insanların kendini sıklıkla içinde bulduğu durumdur. gerçek olma ihtimaline dair en ufak bir adım ürkütür bazen. habersiz sevmek en pürüzsüzüdür çünkü
düzgün katı cisimlere verilen isim. bilinen beş tane vardır. düzgün dört yüzlü, küp, düzgün sekiz yüzlü, düzgün on iki yüzlü, düzgün yirmi yüzlü.bunların özellikleri:

1. tüm yüzeyler düzgün çokgendir.

2. bir köşede kaç yüz birleşiyorsa diğer köşelerde de o kadar yüz birleşmelidir, yani her bir köşenin temasta olduğu yüz sayısı aynı olmalıdır.

3. bütün yüzeyler aynı büyüklükte ve eşit olmalıdır.

platon'a göre her biri doğanın bir yönünü temsil ediyor, yukarıdaki resimde görülebileceği gibi.
karşılığı olup olmadığı bilinmeyen aşk ya da birine açılmadan önceki durum olarak biliyordum platonikliği. ancak düşlerde yaşanmak istenen ve gerçeğe dönüştürme isteği olmayan aşk demekmiş.
yani senelerce kendimi platonik sandığım durumlar aslında sadece sevdiğimi söyleyememekmiş.

sanırım hayatımda da yalnızca 1 kere platonik aşık oldum, yalnızca 1 kişiyi hayallerimde ve kendi iç dünyamda daha çok sevdim ve bir ilişkiye başlayarak bunu mahvetmek istemedim. ve kendi isteğimle hiçbir şey söylemedim veya belli etmedim. ilginç.
genellikle hep akla aşk gelir.
  • /
  • 4

içerik kuralları - iletişim