politik doğruculuk

bir nevi etliye sütlüye karışmama durumu. genel kabul neyse onu kabul etmek gibi bir şey. kimseyi gücendirmemek, ana akım popüler konular hakkında fikir beyan etmekten kaçınmak bunu yapsa bile yine kimseyi gücendirmeyen, (yani bir nevi "sakin olabilir miyiz arkadaşlar? evet, sen sağ arkadaki lütfen sakin." gibi) hümanist kalkanı kuşanmış olmak politik doğrucuların özellikleridir.
şöyle abartılı ve politik doğrucuları yeren bir anlatım daha kavratıcı olabilir.
https://www.youtube.com/watch?v=hEx6bDvmavc
çağın kanseridir. yok edilmesi gereken bir malignitedir. doğrunun düşmanıdır.

ilk önce şu kısa filmi izleyiniz. dilerseniz türkçe altyazıyı sağ alttan açılmadıysa açabilirsiniz. dünya'yı, ve şu an özellikle abd'yi sosyal olarak çökertecek bir akımdır. bir tür faşizmdir. doğruya doğru demeyi yasaklayan, ayıplayan ve gerçekleri çarpıklıklarla değiştiren bir yaklaşımdır. bu kişilerin gerçekliklerine aykırı savunmak ırkçı, cinsiyetçi, üstünlükçü gibi ithamlara yol açar. son zamanlarda türkiye'ye de bu virüs bulaşmıştır.
bu fikir faşizmine türkiye'den küçük ve güncel bir örnek: son 20-30 yıldır sokaklarda artan sokak köpeklerinin halk sağlığına tehdit olduğunu ve birkaç çocuğun hayatını kaybettiğini biliyoruz. şimdi siz kalkıp sokaklarda köpekler olmasın, bunları kısırlaştırıp barınağa yerleştirelim, bu hem aç kalan hayvanlar için kötü hem de halk sağlığını tehdit ediyor derseniz işte "political correct"ler tarafından anında hayvan düşmanı, hatta katil olarak ilan edilirsiniz.
işte abd'de de feminizm, geyler, ırksal farklılıklar gibi durumlarda political correctness akımları tavan yapmıştır. şimdi abd'de neredeyse "evlenme kadın ve erkek arasında olan bir durumdur, dolayısıyla geylerin evlenmesi absürddür ve çocuk edinmesi çocuğun psikolojisine olumsuz etkilidir" diye bir fikir ortaya atarsanız hemen "ataerkil", "erkek üstünlüğünü savunan", "ırkçı", "cinsiyetçi" gibi terimlerle yaftalanabilirsiniz.
sonuç olarak political correctness modern bir manyaklıktır.*
boş beleş insanların boş beleş akımı. milyon tane gender üretirler, eğer bana tercih ettiğim gender pronoun'la hitap etmezsen; darılır, gücenirim diye abuklarlar. hatta geçen kanada'da, dildeki klasik ''he, she'' yerine bireyin kullandığı non-binary gender pronoun (hayır ne sikimse) kullanılmazsa nefret suçu işlenebileceğiyle ilgili bir yasa geçti. bu demek oluyor ki bir kanadalı ''she'' olan ama ''zir'' olarak çağrılmayı tercih eden birine ''she'' derse suç işlemiş oluyor. işte politik doğruculuğun insanları getirdiği nokta budur. aman ağzımızın tadı bozulmasın demekle hiçbir şeye çare bulunmuyor. böyle boktan şeylere vakit harcanıyor.

içerik kuralları - iletişim