polonya – Tıbbiyeli Sözlük
Aile bağları güçlü, yediden yetmişe her bireyinin futbola aşık olduğu ülkedir. Ruslardan nefret ederler, vişneden çorba yapabilirler. Diğer avrupa ülkelerinin aksine Muhafazakar bir yapısı vardır. Brexitten sonra ekonomisinin nereye gideceği meçhuldür. İkinci dünya savaşında kullanılan toplama kamplarıyla meşhurdur.
ikinci dünya savaşı'nın başlangıcında göz göre göre sovyetler birliği'ne ve nazi almayası'na peşkeş çekilen devlet. bu nedenle de bu devlet, o tarihten bu yana "kurtlara" yem edilişini hiçbir zaman unutmamıştır. olayın asıl sorumluları olan fransa ve ingilitere'ye her zaman mesafeli durmuştur.
tarihte birkaç kere partisyona uğramış devlet. bizim tarihimizde lehistan olarak da bilinir ve genç osman'ın hotin seferi gibi lehlere karşı savaşlarımız olmuştur. litvanya-lehistan ortaklığına dayanan krallıkları yıkılarak ilk önce rusya ile almanya arasında bölüşülmüş, sonra 19. yüzyıl boyunca birkaç kere daha bu devletler arasında paylaşılmıştır. önemli bir kısmı rusya egemenliğindeyken komünist devrimini takiben bağımsızlığını kazanmışsa da 1939 yılında efektif olan molotov-ribbentrop paktı neticesinde polonya'ya savaş ilanı ile başlayan ikinci dünya savaşında almanya ve sovyet rusya arasında tekrar bölüşülmüşse de barbarossa operasyonu neticesinde iki devletin kanlı bıçaklı olması sonucu almanya harbi kaybetmiş ve rusya da 1945 sonrası dünyada polonya'nın istiklalini komünist uydu bir hükümet karşılığı tasdik etmiş ve polonya'ya eski topraklarına ilaveten o zamanki almanya'nın batısı oder-neisse hattına değin yeni polonya'ya bırakılmıştır. polonya 80'li yılların sonunda komünizmin çökmesi ile rus etkisinden de kurtularak bugünkü halini almıştır. (tabi ab'ye girmesi de yeni bir alman etkisi midir tartışılır...)
kadınları güzel erkekleri yakışıklı ve yetenekli olan ülke. Tate doğum gününüz resmi tatil olan ülkede iş yapın diyordu (Romanya bu aralar onun için çok iyi gitmese de xd) eu ülkesi olmasına rağmen üretim iyi ve fiyatlar da iyi internetten gördüğüm kadarıyla. lojistik imkanları da güzel. kızları da güzel ama çoğu ortodoks ve çoğu Ortodoks gibi, İslami ve Türkleri çok sevmiyorlar sanki lol. ben Kürdüm Türk değil diyip yanaşsam bile kesin Osmanlı konusu açılır ben nasıl bir Osmanlıcı olduğumu saklayamam çoğu gavurlarla olan konuşmalarimda olduğu gibi :d. hem zaten Türkleri İslam'a olan hizmetlerinden dolayı sevmeyenlere karşı genelde Kürt olduğumu söylemiyorum. neyse ama her şey olabilir yani Polonyali agalar var muhabbet ettiğimiz sıkıntı olmuyor. şu ticarete de başlayabilsek güzel olacak ya nasip.. eu ülkelerinin çoğunda eu ülkesi olmayan ülkelerden ithalatta hayvan gibi vergi var.