prag

bir değişim programı nedeniyle şu an 1 aylığına bulunduğum şehir. çek cumhuriyeti'nin başkenti.

elbe yolu ile kuzey buz denizi'ne dökülen vltava (veya almancası moldau) nehri kenarına kurulmuştur. şehrin eski şehir bölümü nehrin doğu yakasında olup astronomi kulesi ve týn kilisesi gibi meşhur yapılar da bu taraftadır. eski şehir gotik mimari üslupla inşa edilmiş yapıları içerir.

iki yakayı birbirine bağlayan köprülerden en meşhuru "karl köprüsü olup 14. yüzyılda kutsal roma-cermen imparatoru iv. karl tarafından inşasına başlanmıştır.

şehrin batı yakası daha yenidir. hatta dış kısımlar apartmanları ve rahatlığıyla ankara çankaya'yı andırmaktadır.
ortacagdan kalma enfes yapilariyla nam salmis sehir. sokaklari adimlarken tarihi iliklerinize kadar hissediyorsunuz. charles koprusu, prag kalesi, aziz vitus katedrali sehrin en unlu yapilari. kafka muzesi ise charles koprusu'nun hemen yaninda.
kent meydaninda astronomik saat kulesinden baska bir sey yok, etkinliklere filan denk gelirseniz o sizin sansiniz tabii. petrin tepesinde sehri ayaklarinizin altina seren bir seyir kulesi var. buradan manzaranin tadini doyasiya cikarabilirsiniz. yamulmuyorsam eyfel kulesine benzetmeye calismislar bu seyir kulesini, pek olmamis ama en azindan islevsel.

bir de dancing house diye bir bina var, hala anlamadim nedenini ama her giden tekme, yumruk filan atiyor. cok da sey degil. bosverin.
franz kafka'nın yaşamış olduğu şehirdir.
okuduğumda aklıma direkt franz kafka'yı getiren şehirdir

içerik kuralları - iletişim