probleme dayalı öğrenim – Tıbbiyeli Sözlük
bence saçma bir sistem, 1 gün önce kimsenin bilmediği bir konuda 1 gün sonra herkesin yok o öyledir şu şöyledir diye konuşması bana ters geliyor, ondandır modül notlarımın düşüklüğü

not: belki de sadece bana uygun değildir:)
Komite sisteminde 2-3 ayda bir uygulanan, oturum sabasi herkesin fotokopici necmi abiden aldigi googledan toplama nota calişip hiç bilmediğimiz konularda saçma sapan yorumlar yaptığı sistem. Sürekli olsa mümkün değil çekilmez. Ankara tıplılar ne yapıyor diye düşünmeden edemiyor insan...
Entegre eğitimde temel bilimlerde klinik bilimler hocalarıyla kaynaştığınız derstir. Ayrıca bedavadan puandır tabi kötü hocaya denk gelmediyseniz
Kısaltması pdö'dür. Uzun uzun söylendiğini henüz işitmedim.

İlk defa gerçek bir doktor gibi hissettirir. İyi bir hocanın elinde dr. House'a dönüşürken hadi siz kaynaşın konuşun diyen hocayla ortam pastalı börekli altın gününe döner.Çalışmadan gelenlerin enfeksiyon diyerek sırasını savdığı, daha iyi öğrencilerin lupus, stenoz gibi havalı terimleri havada uçuşturduğu ders de denebilir. (bkz:en havalı tıbbi terimler)
hocaları yakından tanıma fırsatı bulduğunuz, başlarda size çok yararı olacağını düşündüğünüz havalı hissettiğiniz, birkaç hafta sonra oturumlara lanet ederek gittiğiniz sistem. türkiyede amacına ulaşamamıştır, ulaşacağını da sanmam. kaldırılsın da hocalar da rahatlasın öğrenciler de.
önce teorik bilgi sonra pratik bilgi..

lupusun etyolojisini, semptomlarını(ve semptom sıklığını), laboratuvarını bilmeyen birisi bir insandan neden lupus diye şüphelensin..
Puanlama sistemini bir türlü anlayamadığım yöntem.Hocadan hocaya değişiyor sanki bu.Mantığını da pek anlayamadım gerçi.Bu yüzden diğer öğrenim yöntemlerine göre bir artısı olduğunu düşünmüyorum.
Yabancılardan olduğu gibi devşirilen saçma sistemdir. Türkiye’de en iyi uygulayan üniversite Dokuz eylül Üniversitesidir.

Eğer oturumlar 5-6 kişi ile yapılıyorsa gayet verimli olabilir ancak 10-11 kişi ile yapılıyor olması ve not peşinde koşan bazı öğrencilerin sınıftakilere saygısızca davranması beni bu sistemden soğutmaya yetti. Sözünü keseni mi ararsın, birinin söylediğini yanlışlayıp düzelteni mi türlü türlü olaylar...

Bunun yanında iyi bir gruba denk gelirseniz ve yönlendiriciniz de iyiyse gayet verimli geçebilir.
Benim için pdö sabahın köründe devamsızlık yüzünden gidilen çay kahve içilen yer. Kendimden feragat edeceğime varsın düşük not versinler ama not için başkasının sözünü kesip öne çıkmaya çalışamam. Ne zaman birbirine saygılı bir gruba gelirsem o zaman güzel güzel tartışırız yoksa köşede içten içe gülerek insanların not için bildiklerini pazarlamasını izleyeceğim. İşin en absürt yanı da anlatılanlar derste anlatılanları geçmiyor. Yahu hani araştırmayı öğrenmeyi teşvik ediyordu.

Sözün özü kimileri sever ancak daha büyük bir kitle için devamsızlık yüzünden zorla gelinen yerdir kendileri.