prof. dr. ali ayhan – Tıbbiyeli Sözlük
görsel
1940 anamur doğumlu kadın doğum profesörü. kendisi alanının (jinekolojik onkoloji) en iyi hocalarından olup başkent üniversitesi hastanesinde çalışmakta aynı zamanda türk jinekolojik onkoloji derneğinin 2.başkanlığını yapmaktadır.
bugün saat 19.00 gibi kadın doğum binasından ayrıldım. Kapısında en az 50 hasta bekliyordu. Ve bu adam nöbetçi ya da paraya ihtiyacı olan bi adam değil. Sevdiği için bu işi yapıyor, evet çok fazla kazanıyor ama hala eski takım elbisesini giyiyor, kazandığıyla da duyumlarıma göre okul yaptırıp öğrenci okutuyor.Yine duyumlarıma göre ilkokulu okurken her gün beline kadar suya girip dereden geçiyormuş kitaplarını kafasında taşıyormuş. Bunu duydum, kendi sahip olduklarıma baktım. Kendimden cidden utandım. Kötü ya da sorumsuz biri değilim ama öyle utanma isteği geldi sadece içimden.Ayrıca; bi herif sırada çok bekledi diye bağrınıp çağrınıyodu, "bre amk çomarı saat 19.00, bu adam çalışmak zorunda değil, son hastasına bakmadan buradan çıkacağı da yok bekleyiver işte" diyemedim ya la..Kadın doğuma zerre kadar ilgim yok hatta seçeceğim son dallardan biri. Ancak ali hocanın yanında ufak bir staj ayarlamayı çok istiyorum. Alanı ne olursa olsun her hekimin ali hocadan öğreneceği gerek mesleki gerek insani çok fazla şey vardır diye düşünüyorum.
(ebkz: #51448) no'lu entrynin 1.paragrafındaki okul yaptırması olayı doğrudur. memleketi `mersin`in `anamur` ilçesinde `mersin üniversitesi`ne bağlı kendi adını taşıyan bir yüksekokul yaptırmıştır.
Bir öğrenci kongresi vesilesiyle kendisiyle ayaküstü tanışma imkanı bulduğum başarılı doktor.
Bir arkadaşımızın ailesinden birini tedavi etmiş teşekkür etmek istedi. Hocam dedik biz şu fakültede okuyoruz. Evet dedi bilirim sizin fakülteyi, sizin fakültenin öğrencileri çok gevşek olur. (*) bir süre birbirimize baktık ve gülümsedik. gevşek tipler de değildik aslında (*)
Neyse sonra dedi kadın doğumda x hocanız var sizin, çok severim o çocuğu. Evet hocam dedik bir de (daha cok sevdiğimiz) y hocamız var. Dedi ki onu ben sevmem çok politik bir adamdır(*) neyse kim politik kim değil bir fikrimiz oldu en azından (*)
Kendisiyle ayak üstü de olsa tanıştığım için çok memnunum, ayrıca gevşek tipleri görünce hocanın söyledikleri aklıma geliyor. (*) arada gülüyorum. Var olsun.