rakı – Tıbbiyeli Sözlük
görsel
anasonlu türk ulusal içkisidir. peynir, kavun ve yaz akşamı ile iyi gider.
ayrıca tarihsel yönüne bakarsak pek çok türk padişahın bazen fazla da kaçırarak tükettiği bir içkidir.

rakı içmenin bir adabı vardır. rakıyı fazla kaçırıp ortalığı dağıtma, parti yapma, sarhoş olup rezil rüsva olmak doğru değildir. seviyeli bir sohbet ortamı mezeler ve sakin bir kafa gerektirir. rakı içerken siyaset ve ciddi meseleler konuşulmamalı, dostluklar pekiştirilmelidir.
türkiye'deki çoğu insanın bilinçsizce tadını ve zevkini hissetmeyi kaçırdığı içecek. milli içeceğimiz olmasına rağmen fiyatlar da el yakıyor.

rakının kendine has kokusu, o güzel aroması... çok pahalı işte. çok pahalı. içemiyoruz da mutlu mu oluyorsunuz?
Kuzenimin düğünündeyim arada bi çıkıp arabanın içinde içiyoruz mağlum salonda içmek yasak. neyse git gel 4-5 bardak ve 2 şise bira içtikden sonra kafam bir milyon oluyor akşam eve gidiyoruz ve kokusundan dahi midemin bulandıgı rakıdan 4 bardak içiyorum. sabah uyandığımda kendimi kendi yatağım kolumda ise damar yol açılmış olduğunu görüyorum. O günden beri adı dahil midemi bulandırır. buda böyle saçma bi anımdır
içine anason eklenme sebebi hakkında ilginç şeyler okuduğum içki.Gelişigüzel içilmez; çarpar tabii. Saygıyla yudum yudum içeceksin. O zaman rakının yaptığı kafanın başka içkilerinkiyle kıyaslanamaz bir tadı vardır. (bkz:içelim güzelleşelim)
(bkz:aslan sütü)

anlatmış benim yerime..

''Adabı vardır rakının önce kiminle içtiğini bileceksin sonra kime içtiğini.. değecek mesela içtiğin meseleye.. ya keyfe içeceksin ya da kedere.. laf getirmeyeceksin içtiğin kadehe çünkü kolay kırılır rakı kadehi.. bi de masada olmayana olsun istediğine içeceksin..''

(bkz:halil sezai)(bkz:rakı adabı)
Edirne fen'de okurken üst katlara ve odama çıkınca yüzüme yüzüme anason kokusu vurduran içecek. bir de yurdun en sayko odasına düşmüştüm her gün bizim odada oluyordu tüm olaylar.