rektal tuşe

genel cerrahi, gastroenteroloji ve üroloji muayenelerinin olmazsa olmazı. alt-üst gis kanama ayrımı ve prostat-rektum ile ilgili patolojilerde güvenle ve sıklıkla kullanılır. kabızlığı olan hastalarda lavman yapmadan önce yapılırsa lavmanın etkisini artırır.

`akut prostatit`te kontrendikedir.
genel cerrahlar için olmazsa olmaz fizik muayene unsuru
yani tam olarak şu
"size gelen her hastaya rektal tuşe yapın"
rektal tuşe atın diyen `andaval`lar olacaktır. rektal tuşe atılmaz . `dijital rektal muayene` yapılır.
hastaya ağrı vermemek için vazelin kullanılmalıdır. hastayı son derece utandıran bir hareket olduğu için hastanın bütün tepkilerine saygı duyulmalıdır. gerçekten utandırıcı bir muayenedir.
serviste yapılıyorsa mümkünse oda boşaltılmalıdır. hasta yan yatar pozisyonda iken üzerine örtü serilir, tuşe yapılır. eğer polip, tm, prostat benzeri durumların değerlendirilmesi ise biraz daha uzun sürebilir. gis kanama değerlendiriliyorsa da tuşeden hemen sonra hızlı bir değerlendirme yapılır. her ihtimale karşı çift eldivenle yapma taraftarıyım.
yapmadan önce hastaya işlemin açıklanması anlatılması gerekmektedir.bazen anlaşılmıyor sonra sıkıntı çıkıyor.anladigindan emin olun.basima geldi ordan biliyorum.bi de siz siz olun bunu yaparken yalnız olmayin değerli tıbbiyeli kardeşlerim.mutkaka yaninizd hemsire vs. bulundurun.sonra doktor beni elledi yok taciz etti filan olabiliyor.ha doktor da insandır hata yapmaz mi yapar elbette.iste hem hastanin hem saglik çalışanının selameti acisindan yalnız yapmayın.once is güvenliği..
fakültede bir çok şeyi deneyimlemediğim halde, ilgili üroloji hocam tarafından yaptırılan işlem.
farklı tuşe türleri arasında yüzde oranına bakılırsa diğerlerine nazaran daha az yaptığım muayene türü. daha sık karşılaştığımız türü için (bkz:vajinal tuşe)
rektal tuşe yapacağını söyleyen hocaya ”rektal muayene mi?”diye sorduğum çömezlik zamanlarımı hatırlatan başlık.

içerik kuralları - iletişim