romantik müziğin dehası chopin

sagopa kajmer'in 24 adlı şarkısında arkadaki beat frederic chopin'in bir eseridir. ders çalışırken genelde dinlerim, bazen de kafa dinlemek için. bu adam harbiden işi biliyor. (tık)
tam adı frederic chopin olan polonyalı piyanist.ilk eserlerini sevgilisi için bestelemiş olan sanatçı yaptığı romantik müzikten dolayı klasik müziğin kabul gördüğü polonya’da fazla tutunamamış ve fransa’ya taşınmıştır.burada yetenekli çocuklara piyano dersi vererek geçimini sağlamıştır. küçük topluluklara konserler vermiş ve hiçbir zaman geçim sıkıntısı çekmemiştir.burada tanıştığı iki çocuk annesi ve evli george sand’a körkütük aşık olmuş,’cenaze marşı’ nı bu zamanlarda yazmıştır.sonrasında sand’dan ayrılıp seyahata çıkmıştır.döndükten kısa bir süre sonra paris’te tb kaynaklı perikardit sebebiyle ölmüş ve oraya gömülmüştür.vasiyeti gereği kalbi çıkarılmış ve varşova’daki bir kilisenin sütünlarına gömülmüştür.
spring waltz diye bir eser bestelememiş leh piyanist ve besteci. doğrusu spring waltz diye bir eser yoktur. o müzik paul de senneville tarafından bestelenmiş mariage d'amoure'dur.

içerik kuralları - iletişim