romatoid artrit

başlıca eklemleri ve bazen tüm vücut boyunca diğer birçok organ ve dokuları da etkileyen sistemik kronik otoimmün bir hastalık. hastalık zamanla eklem kıkırdağının destrüksiyonuna ve sakat bırakan progresif artirise yol açan nonspesifik proliferatif bir sinovitisle karakterizedir.
çoğu otoimmün hastalıkta olduğu gibi kadınlarda daha sık görülür.
zamanla ellerin parmaklarında kuğu boynu ya da düğme iliği deformitelerine yol açar
pifi tutar difi tutmaz ı herkes bilir ama vertebrayı genelde tutmaz, ama tutarsa servikal vertebrayı tutar ı az kişi bilir.
laboratuvar tanısında spesifik bulgusu anti-ccp antikor pozitifliği olan progresif ve sistemik hastalık. ayrıca tip 4 hipersensitivite reaksiyonları içinde de yer almaktadır.
tedavisinde en sık kullanılan ilaç metotreksattır.hatta bazı romatologlar bu hastalık için "metotreksat eksiklik sendromu" da derler.metotreksatın en önemli özelliği haftalık alınan bir ilaç olması.hastaya anlatılmadığı takdirde hastanın günübirlik alıp da yan etkilerin hızla gelişmesi olası.hazır yan etki demişken de folik asit antagonisti olduğunu ve bu yüzden megaloblastik anemi yapıp kendisiyle beraber b12 vitamin verilmesi gerektiğini söylemekte yarar var.
eklem sahibi her canlının başına gelebilecek olgudur. kollagen bakımından zengin gıdaların hastalık çıkmadan önce kullanılmasının canlının yaşamına pozitif etkisi vardır. kemik suyu çorbası tavsiye niteliğindedir. tedavi ve ya ilaç olarak algılanmasın. hekiminize başvurun.

içerik kuralları - iletişim