rüşvet

sadece verenle özdeşleşen kavram. halbuki alan daha suçludur.
bakın bir ülkede rüşvet verilebiliyorsa verenin burda suçu çok minimaldir. asıl suc rüşvet alınmasıdır. rüşveti veren verebilmistir.
rüşvet vermeye teşebbüs suç olabilir evet, ancak rüşveti verebilmişse geçmiş olsun artık asıl is alandadır.
ortadoğu, anadolu, afrika, güney asya, güney amerika gibi ortamlarda gerçekten çok sevilen, resmi işlemleri hızlandırmak için, remi görevli kişiye, yani memura verilen hediye, para gibi alan kişide kazanç niteliği taşıyan eşya verilmesi eylemidir...

gerçekleşen coğrafyalar sıklıkla az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin bulunduğu, çocuk ölüm hızının yüksek olduğu, insanlar arasında gelir dengesizliğinin olduğu, yasaların gerçek anlamı ile işlemediği yerlerdir..

örneğin bir ülkede cumhurbaşkanının en ufak rüşvet aldığı ispatlanır ise cumhurbaşkanı görevinden alınmalı ve cezasını çekmelidir.
ne zaman yoğun bakıma gitsem aklıma o teyzeyi getiren kavram.

dördüncü başlarında yeni hastaneye geçmişiz, arada işe yararız belki diye yoğun bakıma gidiyoruz. yeni yeni hasta görüyorum anlayacağınız. bir gün yine gittim, bu kez bir teyze gördüm 70 yaşlarında elleri ayakları yatağa bağlı. şaşırdım önce çünkü ilk kez görüyorum, nedenini anlamaya çalışarak teyzeyi inceledim birkaç saniye. teyze beni hemen fark etti, "yavrum gel hele, yaklaş bir diyecem sana, gel yavrum" dedi. merakla gittim yanına, genelde yoğun bakımdaki hastalar iletişime açık hastalar olmadığından biraz daha arttı şaşkınlığım. yatağının yanına yaklaştım, ayrı bir odada tutuluyordu zaten."bak ne diyeceğim sana güzel kızım şu ellerimi çöz sana para verecem bak. çok dedim, ellerimi çözün dedim bunlar benim ellerimi çözmüyorlar, hadi yavrum bak para vericem şuradan çıkınca sana 10 lira vericem söz hadi yavrum" diyor teyze baya ısrar ediyor* sonradan hemşireler yanıma geldiler dediler o hasta deliriumda mıymış öforisi mi varmış neymiş * hastanede yaşadığım ilginç olaylardan biriydi hala aklıma geldikçe gülerim. 10 tl fena teklif değildi ama beni kandıramadan hemşirelere yakalandın teyzecim üzgünüm*

(bkz:selam verdim rüşvet değil deyü almadılar) *
hadi rüşvet verene mantığım kabul
ama alan? ulan birinin elinden para alıyorsun

babamın anamın çokkk paralarını yedim herkes göz dikmiş adım ye ye doymayan göt evlata çıkmış

ama yabancı birinin elinden para alamam lan ben


ha milyon dolarlık ihalelere fesata da rüşvet diyorsanız işte onu bilemem

ufak paraya vermem gibi bir şey bu...

içerik kuralları - iletişim