s-400

rusya menşeili orta-uzun menzilli hava savunma sistemi.

ülkemizde hava savunma sistemi konuşlandırmakta nazlanan nato'ya karşı elde koz olarak tutulan s-400 hava savunma sistemi muadillerine göre başarılı olmakla beraber rusya, çin ve hindistan hariç başka ülkeye satılamamıştır.
aldığımız için bu sefer nato ve abd tarafından yaptırımlara maruz kalacağımız hava savunma sistemidir. alsan bir türlü almasan başka türlü. çıkmazdayız.
tamam türkiye bağımsız bir ülke istediğini alır, baskılara da boyun eğmez vs. ama
s-400 sisteminin türkiye'ye satılması "teknoloji transferi"ni içermiyor. sadece onlar yapıyor biz alıyoruz.
bize verecekleri 200'e yakın mermi, olası bir balistik saldırıda bir saatte tükeniyor. yenisi yok. çünkü türkiye bir üretim yapmayacak. hazır olanı alacak.
en kötüsü de rusya gibi sinsi, ne yapacağı belli olmayan, bizim güvenmememiz gereken ve kendisi de bize de güvenmeyen bir ülkeye kendimizi çok yaslıyoruz.
ha buradan abd'ye nato'ya yaslanalım gibi bir sonuç çıkmasın. türkiye, bir almanya gibi tam bağımsız olmalı. elinde diplomatik kozlar olmalı, kartları bu kadar açık oynamamalı. sana küstüm hop diğerinin ocağına olayı olacak iş değildir. yarın o diğeri de sana yan çizerse ne yapacaksın?
kendi milli sistemimizi geliştirebilirdik.
bunun için (1)insan kaynağı vardı (2)bilgi birikimi vardı (3)yurtseverlik vardı. ne yok? bunun harekete geçirecek organize edecek bir politika.
üzülüyorum ülkem için. hem de çok.
satın alınıp incirlik üssü’nün yanıbaşına konuşlandırılması gerekli hale gelen hava savunma sistemi.


 spoiler!
türkiye’nin kendi hava savunma sistemlerini üretme çabasının olmadığı önermesi yanlıştır. bugün hisar-a ve hisar-o sistemleri kısa ve orta menzilde, kaan füze sistemleri ise uzun menzilde denenme aşamasındadır. roketsan.com.tr adresi ziyaret edilerek istenilen faaliyetler takip edilebilir.

almanya’nın tam bağımsız olduğu önermesi de keza doğruluktan çok uzaktır. zira ülkedeki amerikan üssü sayısı 34 ve buralarda 36.000 civarı abd askeri konuşlanmış vaziyette.

ben almanya’nın abd’ye muhalif bir tek ciddi adım atabileceğine ihtimal vermiyorum.
örneğin iran’a uygulanacak ambargo haberinin ardından ilk almanlar terk ettiler iran’ı.

fransa ise nato’dan bağımsız bir avrupa ordusu’ndan bahsettiği günlerin akabinde sarı yelekliler olaylarıyla sarsıldı, neredeyse hükümet krizi patlak veriyordu, macron ağabeyimiz bir daha lafını edemedi avrupa ordusu’nun.

bütün bu gelişmeler ışığında türkiye’nin bölgede görece en bağımsız ülke olduğu sonucuna ulaşırız. muhalif perdeleriniz bakışlarınızı kör etmesin. kimsenin benim aklıma ihtiyacı yok ama gerçekleri de çarpıtmaya hakkı yok.

not: yazarın rusya'ya da güvenemeyeceğimize dair görüşlerine katılıyorum.


merak edenler için bağlantılar:

kandil'deki hedefe bora atışı: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/kandili-bora-vurdu-41230195

hisar hava savunma füzesi deneme atışı:
http://www.roketsan.com.tr/urunler-hizmetler/hava-sistemleri/hisar-hava-savunma-fuzeleri/


bora balistik füze deneme atışı:
https://twitter.com/savunmasanayii/status/1016675561685639170?ref_src=twsrc%5etfw%7ctwcamp%5etweetembed%7ctwterm%5e1016675561685639170&ref_url=https%3a%2f%2fwww.yenisafak.com%2fekonomi%2fkaan-fuzesinin-teslimatlari-devam-ediyor-3383267

sondaki video youtube üzerinden: https://www.youtube.com/watch?v=z1tdrwl5l84
parçaları ülkemize getirilmiş olan hava savunma sistemi.

alamazsınız, hadi aldınız getiremezsiniz denildi. şimdi de getirseniz bile aktif edemezsiniz deniliyor.

her şeye rağmen abd gibi bir gücün tehditlerine karşı omurgalı bir duruş sergileniyor. bu hafta içinde abd'nin ülkemize karşı yaptırımlarını açıklaması bekleniyor.
hava savunması günümüz dünyasının en önemli meselelerğnden birisidir. ülkemiz karadan havaya gelişmiş bir hava savunma sistemine sahip olmayan bir ülkedir.
hava savunması bir savaş sırasında düşman uçağa karşı yapılacaksa hava birimleri ile de yapılabilir ki nato nun en fazla uçağı bulunan ikinci üllesi olarak bu konuda sıkıntımız yok.. filomuzun büyük kısmını oluşturan f 16 lar da modernize edilmiş durumda..

ancak düşman füzelerine karşı ciddi bir savunma yapmamız gerekiyor..
bunun için de acilen s 400 almamız lazımdı..

uçak sayısı olarak her zaman natodan az uçağı olmuş rusya nın gelişmiş hava savunma çözümüdür s 400.. ve kesinlikle ihtiyacımız vardır

içerik kuralları - iletişim