sağlık bakanlığı adına üniversite kontenjanları

sba şu demek:

siz şu anda sağlık bakanlığında çalışıyorsunuz.
diyelim ki x ilçesi tsmdesiniz
siz de tusa girdiniz puanınızı aldınız, tercihler açıldı
bir baktınız ankara üni dahiliyede 2 tane yer ama kodları farklı
haydeee, what is that? wats ken ay du samtayms dersiniz.

o zaman 1: böyle bir durumla karşılaşmanız halinde mutlaka kodun tablo-2'de mi tablo-3'te mi olduğuna bakın. tablo-2 yök kontenjanını, tablo-3 ise sba kontenjanını gösterir.

avantajları:
*daha düşük puan. niye? çünkü bakanlık diyor ki sana "kardeş ben seni dahiliye uzmanı olmak üzere eğitecem ama sen de bana bağlı olarak uzmanlık süren kadar çalışacaksın; ayrıyetten üniversite kontenjanında deel, şu anda çalıştığın x tsmye bağlı kalacan. şayet sen uzmanlığını bitirdiğinde x tsm dahiliyeci isterse - ki tsm dahiliyeci he he - sen oraya geri döncen. ama almazsa sen de kuraya gircen" diyor.

tablo-3'ten devam..

peki ben dahiliyeyi sevmedim, gitmek istiyorum lan buradan! napayım?
1. hayata yeniden başlayam, istifa edem, tazminat ödeyem [tazminat miktarı: (maaş + sabit döner)xçalışılan ay sayısı], boşta kalam, tusa çalışam. çalış da yalnız şöyle bir durum var. sağlık bakanlığından istifa edersen 657 sayılı kanunun 94.maddesi uyarınca 6 ay boyunca sağlık bak adına hastanede çalışamazsın. hee o zaman tustan 6 ay önce istifa edem, he o olur ama para ödicen onu bil.
2. feragat edip, x tsmye pratisyen olarak dönem, ankarada çalıştığım süre kadar zorunlumu uzatam. evet, sonrasında hem işte çalışıp hem de tusa çalışabiliyosan mükemmel bi mantık.

peki diyelim ki sba denen bu kontenjana girdik ne oluyor?

kadronuz x tsmde, siz uzmanlık eğitimi alacağınız yere görevlendiriliyorsunuz, temel mantık bu. lakin misal istanbulda yaşayıp ankaraya sba almaya gidiyorsanız mehil müddeti yok. bu nedenle cuma gidip, pazartesi başlıyor genelde millet.

maaş + sabit döneriniz x tsm tarafından, ek ödeme ve performansınız gittiğiniz hastane tarafından karşılanır, bu nedenle normal üniversitelilere göre maaşlar bir tık daha düşüktür.
sba modern çağın gönüllü köleliğidir. akademik olarak kendini geliştirmek isteyen ve uzman olunca rahat hareket etmek isteyenlerin uzak durması gerekendir. eğri oturalım doğru konuşalım. ben sb’nin bu yolla bir taşla iki kuş vurduğunu düşünenlerdenim: 1) sb için bedava ve eli kolu bağlı iş gücü 2) yapıca özerk konumdaki üniversitelere, tıp fakültelerine daha çok sirayet etmek.
devletin ülkenin her bölgesini eşit oranda geliştirememesinin bedelini ödeyen meslek gruplarından biri de bizimkisidir. bunun da enstrümanları sba, mecburi hizmet gibi kavramlardır. bu böyle biline.

içerik kuralları - iletişim