sağlık bakanlığı'nın 30 dakika genelgesi

"sağlık bakanlığı tarafından il sağlık müdürlükleri ve yükseköğretim kurumu’na gönderilen genelgede, özel veya kamu kuruluşlarında çalışan sağlık personelin, işyerlerine 30 dakika mesafede ikamet etmeleri istendi. genelgede kurala uymayan personel hakkında işlem yapılması istendi." şeklinde haberlere konu olan genelgedir.
genelgeye verilen tepkiler üzerine sağlık bakanlığı
"bu hekimimize ihtiyaç duyulduğunda sağlık kurumuna davet edilmektedirler. acil müdahale gerektiren bazı durumlarda hastanın sağlığının kötüye gitmemesi açısından ilgili hekimin en kısa sürede hastanede olması talep edilmektedir. mezkûr genelgemizde bu konuda yaşanması muhtemel gecikmelere engel olmak amacıyla icap nöbeti tutan sağlık personelinin 30 dakikada hastanede olabilecek şekilde hazır olması hatırlatılmaktadır. ayrıca kurumun olduğu yerlerin ulaşım şartlarına bağlı olarak bu sürenin farklı bir şekilde belirlenebilmesi adına mülki idare amirlerine de esneklik sağlanabilmesi adına yetki verilmiştir. genelgede sağlık personelinin ikamet zorunluğu ile ilgili bir husus olmayıp, acil durumda müdahale etmesi gereken sağlık personeline icap nöbetlerinde nöbet yerine erişmeleri gereken zaman tanımlanmıştır" şeklinde bir açıklama yapmıştır.


işin açıkçası ne yapmaya çalışıyorlar anlamıyorum.tamam acil bir durumda yetişmek için her şeyi yapmalıyız, yapıyoruz da.ama buna süre vermek ve hastaneye yakın ikamet et demek ne demek?hiç bir şekilde aklım mantığım almıyor.her şeyi geçtim, pizzacı mıyız biz de 30 dakika?

http://m.gazetevatan.com/doktorlara-yeni-genelge-is-yerine-yakin-oturun-1224650-gundem/
sanki 30 değil de 300 dakikada yetişiyormuş gibi, bakanlığımızın dostlar alışverişte görsün misali çalıştıklarını göstermek amacıyla yayınladığı gereksiz genelge.

genelge hakkında aklımı kurcalayanlar:
-hadi küçük illeri bir kenara bırakıyorum. istanbul'da neye göre kime göre 30 dakikalık mesafede bulunmak gerekiyor. hastanenin dibi bile olsa 30 dakikada ulaşma garantisini kim verebilir?
-bu 30 dakikalık mesafe hususi araçla mı, toplu taşıma aracı ile mi yoksa yürüme mesafesi mi?
-eğer hususi araç ise her doktorun arabası olmak zorunda mıdır? hadi diyelim maddi durumu var her doktorun ehliyeti olmak zorunda mıdır?
-toplu taşımayı kullanıyorsa doktor metrobüse göre mi, dolmuşa göre mi, halk otobüsüne göre mi bu süre
-velev ki şartlar uygundu bürokrasimizin belirttiği şekilde 30 dakikalık mesafede bir yerde ikâmet ettik. insanlık hali 30 dakikada yetişemedim ne olacak.
-30 dakikalık mesafe dışında bir yere gidemeyecek miyiz ya da başkasında yatılı kalamayacak mıyız? her daim 30 dakikalık mesafede olan evimizde gran tuvalet hastaneden çağrılmayı mı bekleyeceğiz?
-peki zeki müren de bizi görecek mi? *

her zamanki gibi işbilmez bakanlık bürokratlarının, etraflıca düşünmeden çıkardıkları bir genelge daha. sanki 2012 yılında da benzer bir genelge daha çıkarılmıştı da iptal edilmişti anayasa mahkemesi tarafından.

bu bizim bakanlık ne zaman işbilir insanların eline geçecek gerçekten merak ediyorum.

içerik kuralları - iletişim