sağlık okuryazarlığı

ilçelerin `toplum sağlığı merkezi`nin, kendi ilçesinde belirli mekanlarda verdiği eğitimdir. insanlarımızın sağlık bilgisinin artırılması amaçlanmaktadır.

not: cahillik hat safhada olduğundan türkiyede olmayandır
herkes için gerekli, herkes için şart olandır. özellikle ezbere ilaç alımının bünyede nasıl hasar bıraktığını bilmeyen, alkol ile antibiyotik veya antidepresan ilaçlarını(yan etkilerini seviyormuş adam) karıştıran insanların çevresine bunun yanlış olduğunu anlatmak için verilmesi gereken eğitimdir.
günümüzde çok yanlış anlaşılmış, eğitiminin verilmesinin şart olduğunu düşündüğüm uygulama. devletin bu konuda herhangi bir faaliyette bulunup bulunmadığını da bilmiyorum. halkımızın sağlık okuryazarlığı adı altında yaptığı eylemler neler mi?

hürriyet sağlık sayfasındaki doğru yanlış karışık bilgileri okumak

forumlarda birbirine soru sorup ilaçlarını kullanmaktan vazgeçmek ya da bu ilaç iyiymiş ona iyi gelmiş deyip hekime danışmadan eczanelere koşmak,

sosyal medyada bu konudaki gruplara üye olmak güya ilaçları birbirine tanıtıp yardımcı olmak,

ha bir de, tv'deki sağlık(!) programlarında konuşan kendini doktor olarak tanıtan birçok kişiye inanıp dediklerini uygulamak. sonra bir yerini sakatlamak, zehirlenmek, sonuç olarak acillere koşmak..

ülkemde sağlık okuryazarlığı bu seviyede başka bir eğitim falan da görmedim ben gören varsa anlatsın.

halka da kızmamak gerek aslında, eğitimi vermesi gereken ilgili üst makamlar. onların bu işe dur demesi gerek. yenilikler yapması insanları bilgilendirmesi gerek, kurallara uymayanı cezalandırması gerek, neyse. bu konuya gelene kadar öyle çok ilgilenilmesi gereken konu var ki. önce hekime şiddet uygulanmaması gerektiğini öğretseler yolun yarısından fazlasını almış oluruz herhalde. fazlasında gözüm yok artık. bir barkodda yanlışlık oldu diye bile yerlerde sürükleniyoruz yumruklanıyoruz malum..
dozunda olmalı bizim ülkede çok abartılıyor. milletin hastaneye ben hidronefroz oldum galiba diye gelmesine sebep olabilir. yaşanmıştır. nasıl anladın be teyzem diyemedim ya la.

içerik kuralları - iletişim