şah ve sultan

tatilde şöyle bir elime alayım diyip bırakamadığım iskender pala'nın romanı. beğendiğim yanı aşk ve sevginin tanımlandığı kısımlar, bu kadar açık ve yalın bir şekilde duyguların tasviri, güzel bir kadının güzelliği ile imtihan olması. ancak sultan ile şah'ın savaşının nedensiz olduğunu vurgulaması ve tüm anadolu'nun kaderini belirleyen böylesine önemli bir mücadeleyi kendi yorumlarına kurban etmesi güzelim çalışmayı güdük bırakmış. yine de aşk ve sevgiye dair okunması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.
---spoiler---
insan sevgiye hükmeder, ama aşk insana hükmeder!...
---spoiler---
iskender pala klasiği olmakla birlikte romandır sonuçta okunsun diye aşka meşke girilmiştir
aşka meşke girilmemiş olsaydı makale olurdu
en güzel taraflarından biri sultan ve şah hizmetindeki anlatıcıların ilerleyen zamanlarda konumlarının değişerek tarafsız bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılması.
gerçekte yazarın tarafında olsalar da.
ayrıca kültürel ögelere yer vererek maziye merak uyandırıyor.
yaşadığı her olayın ardından vardığı noktalarla kamber can, bir aşk yolcusu
küçükken çok okurdum bu tür romanlar.

şah sultan'ı da baya sevmiştim. hatta yavuz en sevdiğim padişah olmuştu. kitabı okurken taçlı sultandı ismi galiba onla alakalı bir yerde hıçkıra hıçkıra ağlamıştım. hatta iki üç kez okuyup hepsinde ağlamıştım.

ama sonradan bu tür tarihi gerçek yansıtmayan romanlardan aldığım tüm bilgileri hafızamdan sildim. okuduğum zamana acıdım.

diyarbakır'da ilkokulda okuyordum bir de hoca tarih anlatırken ben nasıl coşuyordum. hocadan sözü alıp okay tiryakioğlu, iskender pala, ebubekir subaşı vs ve malesef yavuz bahadıroğlu'nun kitaplarından almış olduğum bilgileri sınıfa anlatıyordum *)

sınıf elli kişiydi ve size yemin ederim bir kişinin bile osmanlıyı aşırı överek anlatmam zoruna gittiğini hatırlamıyorum. iyi bir hatiptim onlar da ağızları açık dinliyordu. hatta ben sınıfta ırkçılığın hiçbir çeşidini hatırlamıyorum. sınıfta türkler azınlıktaydı bir kere onlara türk bile dendiğini hatırlamıyorum. onlar da bizdendi. hiçbir farkımız yoktu ki onlardan. ama batıya göçünce birbirine hakaret için kürt diyen insanları görünce neler hissettiğimi anlatamam.

şu an ise 4 halifeden sonra var olan emevi abbasi osmanlı vs islami olduğunu söyleyen hiçbir devleti ve yöneticilerinin çoğunu sevmiyorum.
osmanlı'da kem küm edeceksiniz ama iyi olan padişahların diğerlerine oranı aşırı düşük kalıyor.

ömer bin abdülaziz de emevilerdendi ama bu emeviler'e lanet etmemi engellemiyor.

islami olduğunu söyleyen yönetici ve devletlerden nefret etme sebebim başka yazıya kalsın.

içerik kuralları - iletişim