şah ve sultan – Tıbbiyeli Sözlük
Tatilde şöyle bir elime alayım diyip bırakamadığım İskender Pala'nın romanı. Beğendiğim yanı aşk ve sevginin tanımlandığı kısımlar, bu kadar açık ve yalın bir şekilde duyguların tasviri, güzel bir kadının güzelliği ile imtihan olması. Ancak Sultan ile Şah'ın savaşının nedensiz olduğunu vurgulaması ve tüm Anadolu'nun kaderini belirleyen böylesine önemli bir mücadeleyi kendi yorumlarına kurban etmesi güzelim çalışmayı güdük bırakmış. Yine de aşk ve sevgiye dair okunması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.

---spoiler---

İnsan sevgiye hükmeder, ama aşk insana hükmeder!...

---spoiler---
İskender pala klasiği olmakla birlikte romandır sonuçta okunsun diye aşka meşke girilmiştir

aşka meşke girilmemiş olsaydı makale olurdu
Küçükken çok okurdum bu tür romanlar.Şah Sultan'ı da baya sevmiştim. Hatta yavuz en sevdiğim padişah olmuştu. Kitabı okurken Taçlı sultandı ismi galiba onla alakalı bir yerde hıçkıra hıçkıra ağlamıştım. Hatta iki üç kez okuyup hepsinde ağlamıştım.Ama sonradan bu tür tarihi gerçek yansıtmayan romanlardan aldığım tüm bilgileri hafızamdan sildim. okuduğum zamana acıdım.Diyarbakır'da ilkokulda okuyordum bir de hoca tarih anlatırken ben nasıl coşuyordum. Hocadan sözü alıp okay tiryakioğlu, iskender pala, ebubekir subaşı vs ve malesef yavuz bahadıroğlu'nun kitaplarından almış olduğum bilgileri sınıfa anlatıyordum (*))Sınıf elli kişiydi ve size yemin ederim bir kişinin bile Osmanlıyı aşırı överek anlatmam zoruna gittiğini hatırlamıyorum. İyi bir hatiptim onlar da ağızları açık dinliyordu. Hatta ben sınıfta ırkçılığın hiçbir çeşidini hatırlamıyorum. Sınıfta türkler azınlıktaydı bir kere onlara türk bile dendiğini hatırlamıyorum. onlar da bizdendi. Hiçbir farkımız yoktu ki onlardan. Ama BAtıya göçünce birbirine hakaret için kürt diyen insanları görünce neler hissettiğimi anlatamam.Şu an ise 4 halifeden sonra var olan emevi abbasi Osmanlı vs İslami olduğunu söyleyen hiçbir devleti ve yöneticilerinin çoğunu sevmiyorum.

Osmanlı'da kem küm edeceksiniz ama iyi olan padişahların diğerlerine oranı aşırı düşük kalıyor.Ömer bin abdülaziz de emevilerdendi ama bu Emeviler'e lanet etmemi engellemiyor.İslami olduğunu söyleyen yönetici ve devletlerden nefret etme sebebim başka yazıya kalsın.