sarı kantaron ve depresyon – Tıbbiyeli Sözlük
son günlerde sarı kantaronun depresyona çok iyi geldiği söylenmekte. evet, bu doğrudur FAKAT depresyon tedavisi için bir ilaç kullanırken, sarı kantaron otu kullanılmamalıdır.Birlikte alındıklarında, bulantı, kusma, huzursuzluk, kafa karışıklığı, kaslarda seğrime olabilir. Hipertansiyonu olanların depresyon tedavisinde sarı kantaron otu kullanmaları sakıncalıdır. Gebelikte kullanımı güvenli değildir. Ülkemizde sarı kantaron çayları sağlık bakanlığı onaylı biçimde bulunmaz. Ancak aktarlarda satılır. Hafif şiddette depresyonda sarı kantaron otu kullanılmak istenmesi durumunda çay şeklinde demlenerek, günde iki fincan içilmesi önerilir. Daha fazlasında yan etki gösterebilir. İki- üç hafta kadar kullanımdan sonra depresyon belirtileri hafiflememişse, yan etki varsa, psikiyatrik yardım almakta fayda vardır. En sık yane tkileri ağızda kuruluk, başağrısı, kabızlık, çarpıntı, terleme ve mide bulantısıdır. Sarı kantaron otu kullanımı esnasında parlak güneş ışığında uzun süre durmamak gereklidir, katarakt oluşumunu hızlandırır.
Tam olarak hastamın kullanım sebebini hatırlayamıyorum ama sanırım zayıflamak için sarı kantaron kullanmıştı ve karaciğer yetmezliğiyle gelmişti .
bu bitkisel tedavilerde tek sorun, tutam birimininde bir konvansiyon oluşturulamaması olsa gerek. benim tutamımla bir japonun bir tutamı farklıdır her halükarda.