Üç çubuk hafta sonra Estragonun botu ile gerçekleştirmek istediğim bir aktivite. Lütfen, lütfen, lütfen bu kez istediklerimiz olsun ve sayılı gün güzel geçsin. uzun zamandır çekirdek aile dışında kimseye sarılamadım. Benim gibi bir sarılma, öpme, mıncırma bağımlısının bu şekilde devam etmesi zor olsa da sağlık olsun.

P.s. Zirveme gel lütfen gonşum, ısrar ediyorum...

O zaman #periferingandshrinking

video

Ortada buluşuyoruz. Teşekkürler tıbbiyeli sözlük, sevenler de kavuşabiliyormuş.
Şu sıralar çok ihtiyacım olduğunu hissettiğim eylem. Beni anlayacak, bana destek verecek, sarıldığımda beni kendime getirecek ve de sarılınca ağlayıp rahatlayabileceğim tek bir kişi var hayatımda; biricik dostum.. ne yazık ki aramızda uzun yollar ve kavuşmamız için de uzun bir zaman var :(
koronavirüsün vurduğu önemli sosyal hareketkerden birisi.. açıyorsun kollarını karşındakine, sonra iki "öhöm".. ayakları tokuşturuyorsun ardından.
İki insan arasında gerçekleşen ilk sarılma eyleminin ne zaman gerçekleştiğini kimse bilmiyor; ancak sarılmanın en az birkaç bin yıldır insan davranış repertuarında var olduğu bilim insanları tarafından bilinen de bir gerçektir.
Sarılmak, kalbimizi ısıtan ve bizi daha iyi hissettiren karmaşık tepkiler bütünüdür. Sarılmak, sevgiyi ifade etmek amacıyla başkasının varlığının fiziksel olarak da kabulüdür aynı zamanda.

-Sarılma eylemine yönelik yapılmış olan bazı bilimsel araştırmalar:

-Dundee Üniversitesi’nden Emese Nagy öncülüğünde yürütülmüş olan bir çalışmada, Bilim insanları, 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları sırasında atletlerin, antrenörleri ve taraftarları arasındaki 188 spontane sarılmayı analiz etmiştir. araştırma bulgularına göre, araştırıcılar ortalama bir kucaklaşma süresinin 3.17 saniye sürdüğünü belirlemişlerdir. Ayrıca çalışmada dikkat çekici diğer bir durum da belirlenmiş olan bu ortalama sarılma süresinin sarılma eylemini gerçekleştiren kişilerin uyruğundan ve cinsiyet farklılığından etkilenmemiş olmasıydı.

-Kuzey Carolina Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada ise stresli bir olaydan önce sarılmanın stresin vücut üzerindeki olumsuz etkilerini nasıl azalttığını incelemeye yönelik olarak yürütülmüştür. Grewen ve ark. ( 2003), bu konuyu araştırmak üzere iki grup çifti test etmiştir. Birinci gruptaki çiftlere el ele tutuşmaları ve romantik bir film izlemeleri için 10 dakika süre verilmiş, bunu 20 saniyelik bir sarılma süresi izlemiştir. Diğer grubu oluşturan çiftin ortakları ise sessizce dinlenmiş ve birbirlerine hiç dokunmamışlar. Daha sonra her iki gruptan birer kişi seçilerek, çok stresli bir kamuoyu konuşma görevine katılmak zorunda bırakılmışlardır. Bu bireylerin konuşma sırasında kan basıncı ve kalp atışı hızı ölçülmüştür. bulgulara geldiğimizde, Stres edilmeden önce birinci gruptaki eşine sarılmış olan bireyin, diğer grupta eşine dokunmayan bireye göre daha düşük kan basıncı ve kalp atış hızı göstermiştir. Sonuç olarak, sarılmanın; stresli olaylara karşı daha düşük bir reaktiviteye yol açtığı ve kardiyovasküler sağlığa fayda sağladığı söylenebilir.

kaynaklar:

Grewen, K.M., Anderson, B.J., Girdler, S.S., Light, K.C. (2003). Warm partner contact is related to lower cardiovascular reactivity. Behav Med. 2003 Fall;29 (3):123-30.

Nagy, E., 2011. Sharing the moment: the duration of embraces in humans. J. Ethol., 29, 389-393.
en sevdiğinle yapıldığında anlam bulan eylem. ama insan en çok da kendine sarılmalı, en güçsüz hissettiği, en dipte olduğu zamanlarda.
sanki ruhunuzu içinizden çekip çıkarıp üzerindeki tozları üfleyip silkeledikten sonra içinize geri üflüyorlar gibi.çok romantikim beee!! çünkü bu gün tatil. gerçekten tatil, nöbetsiz tatil. oley!(*)
Özellikle vedalaşmak için samimi şekilde sarılanları gördüğümde duygulanmama engel olamadığım eylem