satranç oynayan en yalancı insandır

hem ekip bazında hem bireyselde derece almış lisanslı ve madalyalı bir satranç oyuncusu olarak en azından oyun içerisinde kısmî hak verdiğim iddia. satrançta gâlip gelebilmek için çoğu kez satranç meydanında taşlarla muazzam bir strateji savaşı verirsiniz ve buna "sözsüz yalanlar" da dâhildir. "satranç masasında en iyi yalanı söyleyen ve bunu karşı tarafa inandıran kazanır".

fake atarsınız örneğin; elinizde râkibin direncini kırabileceğiniz ve gözüne kestirdiğiniz birkaç yolak vardır ve râkibe, bu yolaklardan en azından birini fark ettiğinizi "çaktırırsınız"; hamlelerinizi sanki o yöne doğrudan yürüyecekmişsiniz gibi yaparsınız; bu esnâda defansınızı da stabil tutup bir yandan esas saldırı hamlelerinizin yolunu yaparsınız ama rakip bunu fark edemez; çünkü sizin "çaktırdığınız" saldırıya odaklanmıştır o an. âşikâr yolağa oynar hamlelerini ve sizin esas saldırınıza yanıt verebileceği defans hattından ferâgât eder. işte tam da bu noktada; maksimum 2 hamle ile râkibin beklemediği saldırıyı hayâta geçirir ve belini kırarsınız. nihâyetinde bu da bir yalandır. sözsüz yalan. taşlarla gerçekleştirilen ve gâlîbîyete giden yolda her şeyin mûbah olduğunu ortaya koyan bir taktik, strateji.

satranç, râkipte kabaca delüzyon yaratmaya dayalı bir oyun. daha doğrusu; ustaların yaptığı şey bu. dikkat dağıtmak, onu yanıltmak, yanılgılara sürüklemek. kafasını kurcalamak. esas yolaklara odaklanmasını ve efektif defans geliştirmesini engellemek. âvâm arasında satrancın tüccar mantığıyla oynandığına bakmayın. satrançta düz akılla ilerleyemezsiniz. kıvrak, esnek bir piç olmanız gerek masada. satranç, "rakipten veziri aldım ama fili verdim demek ki iyi bir şey yaptım" kafasıyla oynanmaz. tek stratejiniz bu ise, alternatifleri olanlar sizi kolaylıkla mat eder. gerektiğinde piyona karşı veziri de verirsiniz ama öyle bir irreversibl akış hazırlamışsınızdır ki, neticede matı siz edersiniz. bunu da ekserîyâ, delüzyonel yollarla elde edersiniz.

yine bir strateji ve zihin oyunu olan go'da da benzer durumlar var ama ek olarak pozisyonel/geometrik becerilerinizin daha iyi gelişmiş olması gerekiyor.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim