görsel
new york'tan buenos aires'e gitmekte olan bir gemide karşılaşan üç kişi; dünya satranç şampiyonu mirko czentovic, sıradan bir satranç oyuncusu olan anlatıcı ve bir zamanlar satranç ile çok uğraşmış ama uzun zamandır satranç tahtasının başına oturmamış Dr.b. öykünün ana karakterleridir.

kitabın temeline satrancı alarak psikolojik değerlendirmeler yapan yazarımız stefan zweig akıcı diliyle bu kitabı elinizden düşürememenize neden oluyor. kısa bir süre içinde bitirebileceğiniz bu kitap gerçekten de sizlere önerebileceğim, oldukça keyifle okuyacağınız türden.

aslında bu kitap yazarın ölümünden hemen önce tamamladığı metinlerden biri. stefan zweig ikinci dünya savaşının olumsuz atmosferine dayanamamış. arkadaşlarına yolladığı bir mektupta "sizler yeni bir gün doğumunu bekleyebilirsiniz, benim buna gücüm kalmadı…’ demiş ve eşi lotte zweig ile birlikte hayatına son vermiştir.

bu kitabın çevirisi ahmet cemal tarafından yapılmış olup kitabın sonunda sizlere '"satranç" üzerine' adlı bir değerlendirme sunan ahmet cemal aslında bizlere hiçbir söz bırakmamıştır.

merak edenler için: [http://kitap-pinarim.blogspot.com.tr/2015/06/satranc-stefan-zweig.html ~ "satranç" üzerine](bkz:stefan zweig)

(bkz:schachnovelle)

(bkz:ahmet cemal)
her satranç oyuncusu için harika bir eserdir. özellikle belli bir seviyede oyuncuların kafasında oyunu kurup oynama kavramına hakim olması nedeniyle son derece keyifli bir eser olup , zweig için de son derce başarılı bir kitaptır. ayrıca satranç oyununa merakı olan arkadaşlar olursa toplanıp oyunlar oynayabiliriz.
zweig'in kurgu gucune bi kere daha hayran oldugum, basladiginiz andan itibaren heyecaninizi hic kaybetmeden okuyabileceginiz uzun oyku. Okuyun okutun efem.
Satranç klubu başkanı olup bu kitabi hala okumamış olmama mi yanayim. Neyse okul baslayinca okunacak kitaplar listesine eklendi.

Satranç tanim olarak:

iki oyuncu arasında satranç tahtası ve taşları ile oynanan bir masa oyunu. Dünya çapında turnuvaları düzenlenir ve bir spor dalı olarak kabul edilir.

Bu oyun satranç tahtası denilen 8×8'lik kare bir alan üzerinde 32 adet satranç taşıyla oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşur. Taraflar beyaz ve siyah renkli taşları alırlar, her oyuncunun bir seferde bir hamle yapmasıyla oyun gelişir. Oyunun başında beyaz ve siyahların 16 taşı bulunur. Bunlar birşah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan oluşur. Oyunun amacı karşı tarafın şahını mat etmektir
bu başlığı şu an ilk defa gördüm ve bugün ilk defa bu kitabı birisinin elinde gördüm. listeme aldım eyvallah sözlük. onun dışında satranç oyununda benim de konumum dr.b. gibi "bir aralar oynamış ama uzun zamandır oynamıyor" olabilir.
Ince olmasi yonuyle tek solukta okunabilecek etkileyici bi kitap. Bebelere satranci sevdirmek amacli okutturulabilir