görsel
26 aralık 1941, adana doğumlu sinema ve tiyatro oyuncusu. Sinemadaki çıkışı `hababam sınıfı`ndaki `badi ekrem` karakteriyle olmuştur, sonrasında `kemal sunal`la `tosun paşa`, `kibar feyzo` gibi nice filmlerde oynamıştır. `namuslu` filminde ilk kez başrol oyuncusu olmuştur. 1996'da `uğur yücel` ile oynadığı `eşkıya` filmi efsaneleştirmeye başlayan ilk adım olmuş, efsaneleşmede ikinci ve büyük adımı `türkan şoray` ile oynadığı `ikinci bahar` dizisindeki `ali haydar usta` rolüyle atmıştır. En son kendisini gördüğümüz film ise `cem yılmaz` ve `çetin tekindor` ile oynadığı `av mevsimi`dir.
an itibariyle kendisi türk sinemasının en büyük yaşayan efsanesidir. bunda siyasete ve magazine bulaşmamasının da katkısı büyüktür. içten gülümsemesi,kibarlığı ve mütevazılığı takdire şayan insani özellikleri arasındadır. her rolün adamıdır. kanal çevirirken bile rast gelindiğinde, durup kendisini izletir.
Amerikalı ve arabesk filmleri nedense diğer rol aldığı filmlere göre aklımda daha bir yer etmiştir
1973 yapımı 'AŞK MAHKUMU' ADLI SİNEMA FİLMİNDE DOKTOR ROLÜ OYNAMIŞTIR.SEVERİZ, SAYARIZ KENDİSİNİ.
Başrolde oynadığı `milyarder` geçtiğimiz günlerde bir gece yarısı yayındaydı. İstasyon şefi mesudiyeli mesut. Hayal meyal hatırladığım bir film. Ertesi gece `aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni` çıktı karşıma; hiç duymamıştım. keşfedilecek çok filmi var üstadın.