şeriate karşı çıkan müslüman – Tıbbiyeli Sözlük
Genellikle içinde barındırdığı insancıl duyguları dininin önünde tutan tip.çoğu zaman çelişkili tutumlar sergiler.

Yani:
Haksız yere adam öldürenin idamını istemezken, hırsızlık yapanın elinin kesilmesi anormalken; öldükten sonra kendisinin sonsuza dek cennette hurilerle vakit geçirmesi , ama sırf allah'a inanmadı diye bir başkasın sonsuza dek cehennemde kebab olması yanması normaldir.
Şeriat= kur'an hükümleri

Şeriat'a yani kur'an'a karşı çıkan küfre girer. Müslüman değildir . Başlık doğru değil kısaca
Elbette Allah biz kullarını insancıl duygularla insan olarak yarattı.. Allah'ın vermiş olduğu bir canı almak zaten günahların en büyüğü iken bunun çözüm yolu olarak idamı düşünmek çelişkili tutumlar sergilemek demek değilde nedir..?

Ayrıca müslümanlık demek kaç huri sahibi olurum acaba diye düşünmekten ibaret değildir. oturup bunları düşünüp nasıl topluma benimsetiriz diye düşüneceğimize keşke toplumun gerçek sorunlarını ele alabilsek onları tartışsak mesela; sürekli ilerleyip giden bu şiddet ve tecavüzün artık nereye varacağı, insanların barış ve huzur içerisinde bir toplumda yaşamaları için bizler neler yapabiliriz, bilinçli bireylerden oluşan bir topluma nasıl sahip olabiliriz...gibi saymakla bitiremeyeceğim çok şey var ne yazık ki

Ayrıca kimin ne kadar müslüman olduğunu allah bilir bu kulun bileceği iş değildir. insanları sürekli islamdan irrite edecek durumlarda bulunmakta müslümanın yapacağı işler değildir ilgililere duyurulur.
kavram kargaşası yaşayan kişidir. Zira şeriat= Allah'ın kuralları demektir. Buna karşı çıkan insan da ne bileyim...Siz gene bu konuları çok şaapmayın
"allah'ın verdiği canı allah'tan başkasının alması zaten günahtır"

Demek bu konu bağlamında nasıl bir akıl tutulmasıdır anlaşılabilir değil.

Sanki şeriat al eline kılıcı doğra önüne geleni bir sistemEfendim herkes ilahiyat derecesinde din alimi olacak diye bir kaide yoktur

iki seçeneğiniz vardır.

1)nasıl ki hasta olan biri ihtisas sahibi bir hekimden yararlanıyorsa siz de gider ilahiyat noktasında otorite olan birilerinin eserlerlerinden fikirlerinden yararlanır aklınızla tartar sonuca varırsınız.

2)kur'an hadis tefsir kelam vs. Gibi islami bilimleri ve felsefe dinler tarihi sosyoloji gibi toplum bilimlerini öğrenir sonra yolunuza bakarsınız.Ama bunlardan önce bir zahmet kur an okuyun, islam tarihine bakın, peygamber hayatına ufaktan bir göz gezdirin.

Efendim orada şeriat de var el kesme de var idam da var cariye de var huri de var gılman da var recm de var.
Şeriati sadece kol kesmekten ibaret zannedenlere sesleniyorum. Şeriat bi’ anayasa değil, bi’ yaşam biçimidir. Çok hoşuma giden bir hükmü var ki şöyle : Öldürülen kişinin ailesi kıssas değil de diyet isterse bu diyetin 1/3 ünü katil , kalan 2/3 ünü katilin çevresi ve ailesi öder. Elbette ki katil, insan öldürecek hale bir başına gelmemiştir. Bunda ailesinin ve çevresinin de büyük payı vardır. Böyle ince sosyolojik bir şeyi de beş para etmez beşeri sistemler değil ancak Allah'ın şeriati böyle güzel uygular . Bilmem anlatabildim mi?