sigmund freud

kitaplarının çoğunu okuduğum, viyana’da müze haline getirilmiş bir zamanlar yaşadığı evini ziyaret ettiğim avusturyalı doktor, psikanaliz’in kurucusu. insan davranışlarının oluşumuna farklı bir bakış açısı var. kimi düşünceleri akla pek yatkın gelir. genel kanının aksine kitapları öyle sürekli seks, penis veya fantezi dolu değildir. başka şeylerden de bahsediyor. mesela dinlerin ortaya çıkışı ile ilgili şöyle bir kuramı var ki bu akla yatkın, ilk olarak kural koyucu bir baba’nın egemenliğindeki ilkel insan klanında oğullar artık babanın hükümdarlığını yok etmeye karar verirler, babalarını öldürerek bu amaçlarına ulaşır gibi görünürler, ne var ki klan şimdi kanunsuz ve uyumsuz bir topluluk olmuştur, bu sebeple oğullar babalarının otoritesinin tüm düzeni sağladığını anlayarak hayıflanırlar. ancak çok geçtir, çünkü baba artık ölüdür. bunun üzerine bu otoritenin tekrar sağlanması için artık ‘göklerde’ olan baba yani ilk ilah oluşur. hakikaten de ön hint-avrupa toplumundaki dheu pater (gök baba), veya roma ilahı jüpiter’in aslında zeuspater’den gelmiş olması bu konu üstünde beni de düşünceye sevk etti. hikaye direkt böyle gerçekleşmemiş olsa dahi mutlaka toplumsal düzeni bozan herhangi bir olaydan sonra nizamı tekrardan tesis için dinler oluşturulmuş gibi görünüyor. tarihin her dönüm noktasında her siyasi karışıklıkta bir din veya inanç sistemi ortaya çıkmış olması bunu kanıtlıyor. illa baba oğul hikayesi değil yani. genel mantık.
bir de kitle psikolojisi diye bir eseri vardır ki bunda da çok çarpıcı detaylar vardır. mesela yalnız başına kötü bir işe cesaret edemeyen bir adamın kendisi gibi bir yığınla bir grupla bir araya geldiğinde içindeki canavarı ortaya çıkarması, insan öldürebilmesi olayını ayrıntılı ele almış. linç etmenin genel mekanizması bu. yani bireysel ahlakın yönlendirilmiş toplu eylemler sırasında yok olduğundan bahsediyor. ayrıca katolik ve protestan kilisesinden ve diğer gözlemlerinden hareketle hiçbir dinin günün sonunda barış dini olamayacağını çünkü dinlerin başlı başına birbirini yok eden gruplaşmalar olduğuna da değiniyor.
freud eserlerini okumanızı tavsiye edeceğim bir meslektaşımızdır. her insan gibi o da kendi görüşlerini yazıya dökmüş. katılırsınız veya katılmazsınız ama freud’u okumakla kendinize bir şey kesinlikle katarsınız.
ilk okuduğunuzda ulan ne saçmalıyor bu adam denilen fakat hayatta pratik ettiğinizde harfi harfine uyan tanımları vardır. hep haklı çıkmak zorunda mısın sigmund amca
  • /
  • 3

içerik kuralları - iletişim