siklosporin a

bir kalsinörin inhibitörü.
`dermatoloji` stajımdayken `eritrodermik psöriyazis`le gelen bir hastayı yatırmışlardı sırf bu ilacı vermek için. amca 2-3 hafta sonrasında geldiğinde o eritemli zemininden eser kalmamıştı. ordan hep aklımdadır siklosporin.
siklosporin içeren göz damlaları da mevcuttur,schirmer testi sonucuna göre 5mm altında test sonucu olanlarda başlanır.
hipertrikoz yapar. kulak kıllandırır. saç çıkartır.*
bir önceki entryimde saç çıkardığına dair bir şeyler yazmıştım. şimdi bunu gözlemlerim değil bilimsel kanıtlara dayalı olarak anlatacağım.

kısaca bahsetmek gerekirse; siklosiporin a(csa)'nın wnt inhibitörü olan sfrp1(secreted frizzled-related protein 1) proteinini baskılayıcı bir etkisi var. sfrp1 ise insan kafa derisi kıl foliküllerinin dermal papillasına karşı büyümeyi yavaşlatıcı etkisi bulunan bir protein. yani siklosporin a ile sfrp1 proteini baskılanınca kafa derisindeki saç folikülleri bu proteinin inhibitör etkisinden kurtuluyor ve büyümeye başlıyor. böylece kelliğe karşı bir umut ışığı doğmuş oluyor.*

peki; böbrekleri elimize almak pahasına daha yakışıklı olmalı mıyız?
- tabii ki de değiliz. siklosporin a nefrotoksik, hepatotoksik, immunspuresif, kanser gelişimine davetiye çıkartan( özellikle lenf ve cilt), hipertansif etkilii, kan lipit düzeylerini yükselten...vs vs bir sürü yan etkisi olan bir ilaç. ama bilim dur durak bilmiyor. siklosporin a'nın bu saç foliküllerine etki gösteren kısmı(bileşiği) ayrıştırılıp bulunmuş ve way-316606 adı verilmiş. aslında bu bileşik osteoporoz için kullanılan ilaçla aynı yapıdaymış.

sonuç olarak; siklosporin a'nın zararlı yan etkilerini yemeden way-316606 sayesinde saç foliküllerinde büyüme ve çoğalma mümkün olarak görülüyor.

daha ayrıntılı olarak şuradan okuyabilirsiniz:

http://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.2003705
gvhh de steroidden sonra ilk tercih diye bildiğim ilaç

içerik kuralları - iletişim