sınav öncesi stres sendromu – Tıbbiyeli Sözlük
kesinlikle her sınav öncesi yaşadığımdır. sınava Ne kadar çok çalışsam da mide ağrısıyla başlayıp heyecandan her şeyi karıştırmamla son bulur. (bkz:hayatımız sınav)
Ders çalışmanızı ciddi boyutlarda engelleyebilir dikkatli olun en kritik 2 haftada çalışmayı bırakıp,ondan önceki haftaların emeğini yersiniz.AŞILAMAYACAK DÜZEYLERE ULAŞTIĞINDA EN YAKIN KLİNİĞE BAŞVURUNUZ,ÇEKEN TAVSİYESİ..
Komitelere bembeyaz bi yüz, buz gibi el ayak ve bağı çözülmüş dizlerle girmeme sebep olan muşmuladır. Son hafta her şeyi bilsem de stresten çoğu tekrarı yetistiremem, ne halt ettiğimi hiç anlamıyorum
Bu sendromu En iyi yaşayanlardan biri olarak bir hafta boyunca mide ağrısından hiçbir şey yiyemeyip sınav ortasında fenalaşmışlığım ve acile kaldırılmışlığım vardır. Bu sendromun diğer önemli yani ise sınava kalan günle ters orantılı olarak artan sinirlilik ve gerginlik halidir. Sınav günü sabahı pik yapar. Sevdiklerinizi kırmamak adına o haftayı kendi kabuğunuza çekilerek geçirmeniz daha iyi olur.
Bende sinav oncesi deli gibi stres baslar, gozume uyku girmez, ellerim titrer, midem agrir, istahim kacar, midem bulanir ancak sinavin basladigi an butun stres ortadan kaybolur ve ne acayiptir ki sinav'da bir tane soruyu dahil bilemesem yinede vurdum duymaz bir rahatlik icinde sinavimi yapiyorum
uykusuzluk, aşırı kilo alımı veya kilo kaybı, artmış kan crh seviyesi, nötropeni, pmnl artışı olabilen ;abartılı durumlarda psikoza kadar gidebilen ağır stres hissine denir.

sınav sonrasında meydana gelecek olan akut stres bozuklukları ya da post travmatik stres bozuklukları sınav öncesi stres bozukluğu kadar ağır bir tablo oluşturmamaktadır.

tıpkı asb ve ptsb deki gibi b blokerler endikedir.

psikoterapiye ihtiyaç duyulabilir. ancak en güzel ilaç, sınava ne az, ne de fazla çalışmaktır.
siz stresli olduğunuzu fark etmeseniz bile yüzünüzdeki sivilceler sizi ele verebilir.bu,en hafif semptomudur.
Çok stresli biri olmasam da normal hayatımda komiteler öncesi özellikle de final öncesi "1 saat öncesi falan" o heyecan o adrenalinle kalbim küt küt olur genelde. Tabi kitapçığı açana kadardır ama o 1-2 saat acaba ne olacak düşüncesi yer bitirir adamı.
Normalde ders konusunda Çok rahat bir insanımdır. 3 haftada bir klasik sınav olunca zaten biraz da buna mecbur oluyorsunuz. 500 sayfalık sunum kitabını son güne hatta son geceye bırakmışlığım çoktur. Lakin sınav sabahı olduğunda gastrointestinal sistemimde ilginç şeyler oluyor. Mide ağrısı gibi, hatta yukarıda bahsedilmemiş acaba tek bende mi oluyor diye düşündüren defekasyon hissi( hatta bazen son 24-36 saat hiçbir şey yememiş olmama rağmen). Böyle hatta diyare olmuşum gibi sıkıştıran garip bir his.Demek ki çok rahat davranınca beyin ve vicdan çatışması böyle garip sonuçlara yol açıyor. swh
Az uykuyla yetinmeyi sağladığı için bazen olumlu etkisi oluyor, aşırısı ben de tam tersi etkiyi de yapıyor 12 saat uyuduğum vardır sınav haftası.

Bu sendromu hiç yaşamamış öğrencilerin büyük kısmı en iyi ihtimalle Büte kalır, o yüzden varlığından şikayetçi değilim