sivrisinek

sayesinde kanımın tatlı olduğunu öğrendiğim hayvan. geçen yaz kot pantolonluyken sağ bacağımdan 25, sol bacağımdan 20 kere ısırılmışlığım vardır.
insanı rahatlıkla sinir hastası edebilirler. ettiler..

 spoiler!
sivrisinek ilacıyla duş almayı düşünüyorum..
gereksiz bir hayvan oğlu hayvan
bi sus be allahın belası hayvan, bi sus! demek istediğim allahın belası hayvan.
en az 10 yerimden vuruldum, şu saatte ayakta olmamın sebebidir kendileri. bu kaşıntı nasıl geçiyor acaba yoldum iyice kendimi.
sabah erkenden dersim olmasına rağmen şu saatte hâlâ uyuyamamış olmama sebep olan hayvandır.
sivrisinek eğitimi - nasıl sivrisinek olunur?

yaz aylarının gelmesiyle piyasalar hareketlendi. yeni iş kolları, part time çalışma alanları pastadan payını aldı. bu sene de küresel piyasaları hareketlendirdi. uzun yıllardır zirvede olan yine en çok tercih edildi. sivrisinelik...

sivrisinek nedir?

yaz aylarında iyi bir getiri sunan gözde bir işi yapan kişi. sivrisineklik yapan bu kişiler bir dizi kritere göre kalifiye eleman olarak belirleniler.

kimler sivrisinek olabilir?

yapılan sınavları ve ön elemeleri geçerek eğitimi başarıyla tamamlayan herkes sivrisinek olabilir.

sivrisinek nasıl olunur?

sivrisinek olmak için yapılan 2 aşamalı sınavı geçmeniz gerekmektedir. 1.aşamada mental ve işitsel testler yapılır. burada sesinizin frekans aralığı ölçülür. stres durumlarında yaşadığınız kaygı yoğunlukları hesaplanır. kısaca risk yönetim yeteneğiniz incelenir. 2.aşamada hız, dayanıklılık, manevra kabiliyeti test edilir. bu aşamaları başarıyla geçtikten sonra sağlık belgesi alınması gerekir. bunun için herhangi bir veteriner kliniğine veya pet shoplara başvurulabilir. burada herhangi bir hastalık etkeni taşıyıp taşımadığınız (dang humması, sıtma...) belirlenir. (bu hastalıkların tespiti tayin döneminde ileriki safhalarda önem kazanacak.) daha sonra üzerinize eser miktarda detan sıkılır. endişe etmenize gerek olmaz, detan içeriği zayıflatılmıştır, aşı görevi görmektedir. daha sonra eğitim aşamasına geçilir.

eğitim nasıl uygulanır?

eğitim dönemi her yılın mart, nisan aylarında 2 ay olarak uygulanır. mayıs ayının ilk yarısında da staj - gözlem dönemi gerçekleşir. eğitim sistemi tek tip olarak uygulanır. içeriğinde temel sivrisineklik dersleri: hareket, statik, risk analizi, basit hematoloji yer almaktadır.

çalışma hayatı

eğitim döneminden sonra tayinler; yetenek, ihtiyaç esası gözetilerek gerçekleştirilir. burada hastalık etmeni taşıma durumuna göre, (örnek: sıtma virüsüne sahip olanlar genelde afrika'ya gönderilir, ülkemizde yasaktır.) yetenek, fiziksel özelliklere göre bölgeler seçilir. bazıları da eğitim sonrası istifa ederek rüzgar nereye eserse oraya bağımsız ilerlerler. her sivrisineğin belli sayıda müşteri sayısı olur. bunlar üzerinden çektiği kan ölçüsünde prim alırlar. aile hekimliği performans sistemine benzer bir politika izlenmektedir. çalışma saatleri esnektir. genelde yaz geceleri çalışılır. getirisi de doğrudan olmaktadır. bu yüzden son zamanlarda sık tercih edilmektedir.

iyi bir sivrisinekte bulunması gereken özellikler

-hızlı uçmalı
-müşterinin kafasını karıştırabilmeli
-manevra kabiliyeti gelişmiş
-paniğe kapılmayan, soğukkanlı, cesur
-gerektiğinde saklanıp ortaya çıkmadan müşterinin ışığı kapatıp yatmasını bekleyip uygun anı kollayan
-yüksek frekanslada uzun süre bağırabilen

olumsuz yönleri

işin birçok artısı olmasının yanısıra olumsuz yönleri de var. bu işte eğlence oranı kadar iş kazası oranı da yüksek. oldukça yüksek zayiat veriliyor. müşteriler zaman zaman isyan edip sivrisinek öldürüyor. ne yazık ki sivrisinekler seslerini dünyaya duyuramıyorlar, haklarını savunacak bir mecra yok.

sıkça sorulan sorular

1- kan tutuyor sivrisinek olabilir miyim?
+birçok kişi bu problemleri eğitimle birlikte atlatıyor yine de bağlı bulunduğunuz kurumla görüşmeniz daha sağlıklı olur.

2- eğitim kurumu seçimi önemli mi?
+bu işte atanma garantisi çok büyük oranda mevcut. sivrisineklik her yerde sivrisineklik. alacağınız temel eğitim aynı o yüzden bir fark olmaz.

3- atandığımız yerde sineklik varsa işsiz mi kalıyoruz?
+böyle durumlarda merkezden bir bilirsinek ekibi olay mahalline gelir. eğer hiçbir giriş olmadığı tespit edilirse farklı bir bölgeye tayin edilirsiniz.
bu yaz da nesli tükenmemiş hayvan. nefret ediyorum.
canlılara rahatsızlık vermekten başka hiçbir işe yaramadığını düşündüğüm bir böcek müsveddesi.
sesini soluğunu diktiğimin oç hayvanı.

sırf bu adi yüzünden gece saat üçte çalışma lambasını açıp yaklaşık 30 dk boyunca öldürmeye çalışıp sonra pes edip başka odaya gitmişliğim var.

yakalayıp elektrik veresim hatta yakasım var piçi (yapmam tabi ama un ufak ederim)

geldi yine tipini ...
"sinek teorisi bir sineğin kafanızdaki kanat çırpışının bir seneye mal olabileceğini anlatır."

büt sınavına girmeden önceki gece odada bir sivrisinek gerek kulak çevremde gezmek, gerekse oramı buramı sokmak sureti ile uykunun beni bulmasını engelliyordu.

ertesi gün büte girecekken gece uyutmayıp en son yeteri nefes alamamayı da göze alarak tamamen pikenin içine girmeme rağmen sanki açlıktan ölecekmiş de son çare benim kanımmış gibi bir yolunu bulup gene sokmaya devam eden hayvan oğlu hayvanı artık öldürmek şart oldu. bu açgözlülüğünün bir ceazası olmalıydı. en sonunda yurt odasında , o sıra tektim arkadaşım muaftı, gece 3'de kalkıp tüm ışıkları açarak inanılmaz bir öfke ile elimde terlik sineği aramaya başlamıştım.

bir süre arayıp bulamayınca tekrar yatmayı düşündüm ama pusuda beklediğinden emindim. bakmadığım yerlere bakmaya ve sineği harekete zorlayacak büyük hareketler yapmaya başladım.

hatırlatmak isterim bunlar olurken saat 3'ü geçiyor ve yarın büt sınavım var ve ben sineği bulamayacağım üzerine çok eminken bir anda duvarda siyahlık gördüm. olabilir miydi? temkinli yaklaşmaya başladım. hayvan kanımı içmekten iyice şiştiği için kolayca görülüyordu, hem salak gibi duvarın ortasında duruyordu, zaten biraz akıllı olsa kan emerken nerede duracağını bilir, öyle çokça oburluk etmezdi. se7en'daki adam olsa en çok bu sineğin öleceğine sevinebilirdi o derece.

neyse konuya döneyim, normalde hep sinekleri öldüremeden kaçırdığım için bir senemin şu küçük canlıya bağlı olduğunu düşünmeye çalıştım. iyice odaklandım, sessizce yaklaştım ve paat!. şaşırmama sebebiyet verecek derecede inanılmaz bir hızla sineği duvara zımbaladım. duvardaki kendi kanımla birlikte biçim değiştirmiş siyahlığa bakıyordum.
artık iyice açılmış olan uykumun geleceğini umarak yattım ve biraz sonra sineksiz bir uyku çektim.
ve merak edenler için o sınavdan geçtim.
  • /
  • 3

içerik kuralları - iletişim