cüneyt arkın abimizin doktor kılığına giren kötü adamlara dayaktan önce söylediği özlü söz niteliğinde cümle.

video
Şırınga(enjektör)

Bahsi geçen durumun cok elhem oldugu düşünülür ve havanın gidişiyle söz konusu hastanın hemen ex olacağı hafızaya ayak basar lakin durum düşünüldüğünden de kaba değildir.Olaya açıklık getirilmek istenilirse ;

Mevcut enjektörün içindeki hava max 10ml oldugunu düşünelim.Bu havayı damaryolu açılan herhangibir hastaya toplardamardan gönderdiğimiz zaman oluşacak ilk tablo havanın vücutta yayılması (kalp vs akcigerler).Bu hava vücudun homeostasını(iç denge) bozacaktır.Kalbe giden hava emboli ile sonuçlanabilir.Yani hasta cok geçmeden size ex raporu yazdırabilir.Şayet bu hata herzaman bu tarz ağır klinik tablolarla sonuçlanmayabilir.

(bkz:emboli) (bkz:ex)
Tıp fakültesinde yediğim ilk azarın sebebi cümle. Pratik derslerden bunalmış vaziyette yine bir hinlikler düşünürken ben hariç herkes de elinde enjektör denemeler yaparken yanlarına gidip “siz doktor değilsiniz şırıngada hava boşluğu var” ahahahhahah diye hunharca gülüyordum. İki üç sefer güldük eğlendik. Sonra hemşire abla bu ciddiyetsiz tavrım üzerinden güzel bir nutuk çekti. Olacak mı hiç bilmiyorum. Okul denen mekan; yedi yaşımdan beri içimdeki heyecanı, hayat sevgisini, trollü öldürmeye çalışıp başarısız oluyor. Yine denesin, yine yenilsin. Tekrar denesin tekrar gülelim... ama inş o abla denk gelmesin zebani bakışları var.

house, sherlock böyle çıkarımlar yapınca 'çok havalı' oluyor
cüneyt arkın yapıca 'çok komik' oluyor
çok teessüf ediyorum
güzel bir vecize fakat durum farklı.
100 mL/sn’de verilen 200-500 mL hava akut olarak ölümcül (~ 3-5 mL/kg) olarak tanımlanmış.
yani enjektördeki hava emboliye sokmaz, biraz sarsıtır hastayı o kadar.
50 lik enjektörle denemeyin tabii ki.
eğer yanlış biliyorsam bilen arkadaşlar uyarsın ki girimi güncelleyeyim.