sırtın s ya da c şeklini almasıdır.

egzersiz, yüzme ve korse kullanmak eğriliğin artmasını önler.

otururken çok bilinçli olmak gerekir çünkü kişi vücut nasıl kıvrıldıysa o şekilde oturmak ister, öyle rahat eder. Bu yüzden zor olsada sabretmek gerekir çünkü ilerleyebilir.

Omuzlar eşit mesafede olmadığından hafif düşük olan omuz kaldırılmalıdır, böylece hiç kimse anlamayabilir.
Columna vertabralisteki eğriliklerdir. Nedeni tam olarak bilinmiyor. Doğuştan ya da sonradan kazanılmış olabilir. Genetik olabileceği üzerinde duruluyor. Genellikle ailede bir bireyde herhangi bir kemik deformitesi varsa o ailede skolyoz olan da oluyor. Tabi bu benim gözlemim sadece. Ayrıca daha çok kız çocuklarında ve özellikle ergenlik döneminde görülüyor.
adam'S forward bending, çekül sarkıtma gibi garip testlerin olduğu beş adet de eğrilik sayısı ve bölgesine göre sınıflanmış king sınıflamasına sahip hastalık..
Lisenin başlarında oluşan berbat durum. Dizüstü bilgisayarı sürekli uzanarak kullanmak ve masada uzanırcasına oturmaktan oluştuğu söylenmişti. Akdeniz üniversitesinde bir profesör (mazur görsün unuttum adını) -bu dalda baya uzmanlaşmış bir kişilik- sağolsun düzenli yüzme ve bilinçli antrenman ile yüzde yüze yakın düzelme oldu. Aynı zamanda vücudumun da şekillenmesine büyük katkıda bulundu.

(bkz:her musibette bir hayr vardır)

Buradan teşekkürü borç bilirim. Aynı zamanda bu durum doktorluk mesleğini kutsal bir hale getirdi gözümde. Benim gibi birçok hastanın gülen yüzünü görmek ne kadar güzel bir duygudur. Umarım hepimizin hastaları benim bu profesöre duyduğum saygı ve sevgiyi yaşar. Son kontrolde odasında oturduğumuz an o doktorun yerinde olmayı o kadar çok istedim ki. Neyse fazla boş yapmayayım.
Bende var olan durumdur çok mutsuz ediyor ancak dik durmaya çalışarak bir nebze engellemeye çalışıyorum