bethesta games tarafından geliştirilen açık dünya macera rpg oyunu. elder scrolls serisinin dördüncü olan obliviondan sonra beşinci oyunu. üç adet indirilebilir içeriği (dlc) bulunmaktadır: dawnguard, hearthfire ve dragonborn. oyun 11.11.11 tarihinde piyasaya sürüldü.çok güzel bir doğada, muazzam serbestlikte bir harita üzerinde oynanan bir oyun. yıllardır en çok sevdiğim oyun olabilir kendisi. (mount and blade ile yarışır) çiçek toplayıp iksir yaparak gelişilebileceği gibi, zırh üretip satılabilinir, hırsızlık yapılabilinir, savaşlara girilebilinir. gelişmiş bir stealth sistemi var.

steamde çok güzel indirimleri oluyor. rastlarsanız alın derim.
seveninin çok sevdiği, sevmeyeninin hiç sevmediği ama herkesin saygı duyduğu bir oyun. özellikle fantastik kitap okumayı seven arkadaşların ilgisini çekebilir çünkü oyun sizi kendinizin ana karakteri canlandırdığınız fantastik bir dünyanın içine çeker, hikâyeyi yönetme kabiliyetiniz de hiç fena değildir. dünya hakkında bilgi toplamaya çalışırsınız, kitap okurken de olduğu gibi. ve çok güzel bir konusu vardır.yalnız level atladıkça kabiliyet ağacı şeysileri falan var onları ihmal etmeyin, ben çok uzun bir süre onları yapmayıp 1 level gibi dolanmıştım her level. bir de item istifleme hastalığına bulaşmayın, gereksizse gereksizdir hocam bir item. son olarak vampirlerden kurt adamlardan uzak durun eğer vampir lordu modunda falan değilseniz, bir vampir ısırdıysa gidin adam gibi tedavinizi olun, ondan da çok çektim, kod yazmak zorunda kaldım sonunda :( son olarak harita ile hızlı yolculuk edebiliyorsunuz onu da çok sonradan öğrendim, günlerce yürüdüğüm oldu.sanırım malım biraz.
yıllardır oynayıp bir türlü bıkamadığım, öyle ki final sınavlarına ayrılan 10 günlük sürede 60-70 saatlik gameplay kastığım oyundur.