sokak köpekleri

gece olunca "hayır benim sesim daha güzel" iddiasına girmiş gibi davranan hayvan çeşidi. evet hepinizin sesi güzel ama susun uyuyalım.
yaşadıkları sokağın bekçiliğine soyunan, varacağınız yere kadar size eşlik eden, alanlarını yabancı köpeklerden koruyan, hareket halindeki motorlu taşıtlardan nefret eden ve bu nefreti sergilemekten çekinmeyen sevimli hayvanlardır. kış mevsiminde kalabalık gruplar halinde takılmak gibi bir huyları da vardır, ürkütür.
artık bir çoğunun küpelendiği dostlarımız. onlara zarar veren herkesin aynı şekilde zarar görmesi dileğiyle.
wikipedia'da özellikle gelişmemiş ülkelerin sorunu olduğunun altı çizilen hayvanlar. sokak köpeği olayı bir 3. dünya ülkesi sorunudur. durum gerçekten de böyledir. zira avrupa metropollerinin hiçbirinde sokaklarda sahipsiz köpek göremezsiniz, sahipli köpeklerin ise gezdirildiklerinde en uysal olanı dahil hepsi ağızlıklıdır.

türkiye'de sokakta köpek olması utanç, onlara yemek veriyoruz diye kendimizi avutmak ise aymazlıktır. belediyeler ise türkiye'de uygun barınaklar yapmayıp sokak köpekleri sorununa kayıtsız kalmakta, hatta "bak, köpeklere mama verdik" diye övünmektedirler. iyi verdin de kardeşim bu köpekler 1)milletin çoluğuna çocuğuna, yaşlılara yoldan gelen geçene hırlayıp havlıyor, bazen tahriksiz bile saldırıyor, ısırıyor parklara sokmuyor, geceleri havlayıp ertesi gün işe gidecek insanların uykusunun içine limon sıkıyor 2)ayrıca buz gibi soğukta dışarıda ölüm ile yaşam arasında yaşıyor 3)çöpleri etrafa dağıtıyor etrafı 3. dünya ülkesi misali bir görüntü ile pimpis kokutuyor en kötü şeylerden biri de sokakta manyak ve psikopat insanlar bu hayvanlara zarar verebiliyor. bunları ne yapacağız? bu çok yönlü bir sorun hem sokak köpekleri için hem de insanlar için.

çözüm ise kısırlaştırılarak uygun barınaklarda hayvanlara güzel bir yaşam sağlanması, sokaklarda tek bir köpek kalmaması. böylece hem insanlar rahat bir nefes alacak, hem de köpekler yaşam derdine düşmeyecek.

kimi sorumsuz insanlar köpekleri hevesle alıp sonra bakamayacağını anlıyor ve sokağa atıyor. sokakta köpekler zamanında bu şekilde çoğaldı. ayrıca köylerde bakılamayan köpekler etrafa salındı.

gelecekte türkiye'de sokaklarda sahipsiz köpek kalmaması dileğiyle.

içerik kuralları - iletişim