sözlü sınavında ağlayan stajyer kız

bir gün hoca olursam direkt bırakacağım kızdır.

yarın bir gün verdiğin tedavi işe yaramayacak, karşında barzo hasta yakınları olacak baş edemeyeksin, napacaksın oturup ağlayacak mısın karşılarında? gitsin bi daha alsın stajı.

ben de ağladım sınav için ama genelde önceki gece, yetişmiyor diye. kimse görmedi.

not: potansiyel bir malign hocayım. ama insan gibi davranacağım öğrencilerime. ayakta sözlü yapmayacağım mesela. çay kahve getirticem. kahvaltı yapmayan varsa bi şeyler alıcam. güler yüzle efendi efendi sorucam. buna rağmen ağlarsa bırakırım.
bence abartılan durumdur. üstelik cinsiyet ayrımı yapmamak gerek. sınav döneminin getirdiği stres, uykusuzluk, yorgunluk...vs gibi sorunlar hassas bünyelere ağır gelebilir. illaki altta sekonder kazanç aramamak gerekir. biraz saygı...
bunun diğer bir versiyonu da lisede not için ağlardı
ağlamayı falan bilmiyorum da. benim bu başlıkta yazılanlardan anladığım, sözlülerde birincil öncelikli dikkat edilen nokta güzellik ve yakışıklılık.

dörde geçmeme bir sene var. takım elbisem var aslında güzel, kaliteli bir tane. üstüme de iyi oturuyor aslında oradan puan alırım gibi. burnum çok düzgün değil, onu yaptırsam bu sene yetişir heralde diğer seneye kadar iyileşmesi falan. pek ağlayamam ayak üstü, o da zaten kızlara verilen bir ayrıcalıkmış oradan puan gelmez.

iyi ki okudum bu başlığı. seneye millet günlerce çalışıp neden kaldığını düşünürken ben, okul çıkışı gömleğimin kol düğmelerini kutusuna özenle kaldırıp kahvemi yudumlarken günün yoğunluğunu ve çekimlerimin, pardon sınavımın ne kadar güzel geçtiğini düşünüyor olacağım.
vay canına artık önümde sözlü sınav kalmayan biri olarak yazıyorum. tanrım ne kadar mesudum* şimdiye kadar ne sınavda ne sınav öncesinde ne sınav sonrasında ağladım(ygs sonrası hariç) ama bir defa oldu ki gözlerim doldu, kendimi zar zor toparladım. evet tahmin edeceğiniz üzere enlerin sınavı dahiliye sözlüsü.*

anlatıyorum efendim iki hocamız vardı biri malign biri de baya tatlış bir insan. bu benign hocanın sorularını(romatoloji) her türlü hallederim diyerek malign hocanın konularına ağırlık vermiştim. her neyse sözlü tatlış romatoloğumuzun sorularıyla başladı. kadının sorduğu sorular çoğunlukla belliydi zaten ya lupus ya behçet, romatoid artrit falan genelde kendi anlattığı konulardan soruyordu, birlikte girdiğim arkadaşlarıma birkaç konu verdi lupusun döküntüsunun özellikleri, diğerlerine lupusla ilgili bir şeyler daha sordu sırayla. bana da vaka verdi. ha dedim iyi herkese lupusun farklı bir şeyini soruyor. bana geldi sıra lupusun tanı kriterlerini sayıyorum, hastanın şu özelliği de var mi bu özelliği de var mi yok diyor hepsine. allah allah diyorum. lupusun her şeyini saydım, hoca en son dedi ki uyycum bak tekrar düşün, şusu varmış busu varmış dediğime odaklan. meğerse kadın behçet soruyormuş o anda kafamdan aşağı kaynar sular döküldü. nasıl anlamam kabak gibi ortada her şey diye kendime kızıyorum. bir fena oldum hoca da fark etti, tamam lupusu dışladın şimdi dur, birazdan sana tekrar dönelim dedi. o anda gözlerim doldu yanımda öncekilerden birinin kalan bir su şişesini buldum, diyorum tamam uyy sakin ol, sakin sakin lupusu anlat kendini topla. nefes alıp vereyim falan derken sakinleştim ama tek ağlamak üzere olduğum staj sınavı oydu.* sonra tekrar döndü anlattım behçet biraz, malign hocanın sorularını da güzelce cevapladım. hatta bu sınavın devamını bir yerlere entry olarak girmiştim daha önce* ama arkadaşlarımdan sınavda soruyu cevaplayamayıp ağladıktan sonra hocam bir soru daha sorun diye ısrar eden tipleri de gördüm, hocalar zaten hemen kapı dışarı etmişlerdi. yani demem o ki olabilir öyle şeyler ağlayacak olan varsa da efendi efendi ağlasın* bazıları kendini tutamıyor. ben şimdiye kadar sınav sonucunu değiştirdiğine tanıklık etmedim zaten etmemeli de.
henüz hiçbir sözlüde yaşamadığım ama yaşamaktan, bu şekilde anılmaktan korktuğum olaydır. genelde bütün sözlülere eksik konu bırakmadan, en iyi şekilde çalışarak girmeye çalışırım. ama eğer ki bir gün malign bir hocaya denk gelirsem ve bilemediğim küçük bir detaydan dolayı hoca kızarsa gözyaşlarımı tutamamak en büyük korkularımdan. onun dışında sırf puan almak için asla böyle bir şey yapacağımı sanmıyorum. hatta birçok sözlüde hocalarımdan güler yüzlülüğümle ilgili güzel sözler duydum :)
her şeye ağlayan ben bakalım stajyer olunca neler olucak merak konusu
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim