tıp, aynı anda haz ve acı veren bir alan. hem de çok yüksek seviyede.. hangisini hissedeceğin senin tıpı sevip sevmeme oranına bağlı. biraz sevmezsen zevk alır ama biraz da acısını hissedersin yani.

bir de disiplin çok önemli. şu anki öğrenciler bir şeyler öğrenmekten çok, okuldan erken çıkmaya bakıyorlar.
kendinizi her daim geliştirin,özellikle dil öğrenin insan ilişkileriniz hep iyi olsun. bu meslek çok özel bir meslek öyle ki bilginiz kadar onu nasıl aktardığınız,kullandığınız da önemli. işinizi sevin,özel bir meslek yaptığınızı bilin. tıbbiyeli tavrınız hep olsun her daim insanlara tavrınızla üslubunuzla bir şeyler katın.
"hayatımı yaşayamıyorum, sistemin köpeeee olduk, gençlik akıp gidiyor" kafasından kurtul. sistem dayattığı için değil kendin için, donanımlı bir birey olmak için emek ettiğinin farkında ol. öğretim yanında eğitimini ihmal etme. bir hobin olsun. nereye gidersen git bavuluna at mesela bir mayo. belki suya ihtiyacın olur bir şehirde. hayattan kopmaya başladığında motivasyonunu yeniden sağlayacak bir uğraşın olsun. her şey meslek değildir, her şey para, kariyer, çevre değildir. geniş zamanları bekleme. ilk adımı sen at, ne olur ki en fazla rezil olursun. kime? kim ki onlar? cehennem başkalarıdır. sırtında bir cehennemle yaşama. hayata bir kez geldiğini asla unutma. bir anneye sahipsen onu hiç üzme. ona sarıl. gerçek sevgi sadece o kucakta.en azından bu yaşıma kadar öyleydi şükretmek için sağlam bir pankreasın olduğunu en kötü zamanlarında bile hatırla. herkesle iyi olmak zorunda değilsin unutma. o zaten biraz sahtekarlık ister. boşver seni sevmeyenler de olsun. bu zaten gerekli.

nasıl bir mucize olduğunu farkında ol küçüğüm.

öptüm.sonuç bekleyen ablan.
Not paylaşmadan birbirinize destek olmadan 6 senelik bu fakülte bitmez.

dönem 2yim daha ama gözlemlediğim kadarıyla insanlar anlamsız bir şekilde not saklıyorlar
İngilizce textbook okuyun

Gezin,eğlenin ders calısıcam diye hayatınızı karartmayın
1.İnsan olmanın gereklilikleri üzerine sorgulamalar yapın ve bunu uzunca yıllar devam ettirin ta ki sizi siz yapan prensiplerinizi kişiliğinize oturtana dek, ondan sonra alacağınız kararların ve davranışlarınızın prensipleriniz ile örtüşüklüğünü sorgulayın.

2.arkadaşlarınızla, hocalarınızla, hastalarınızla olan ilişkilerinizde etik sınırlar içinde kalın.

3.adam olun aynı anda birden fazla kişiye yavşamayın, hatta birine de yavşamayın ciddi olun ne can yakın ne canınız yansın.

4.para ve kariyer tapılacak şeyler değil, bunları önceleyip insanları harcarsanız at boku gibi kalırsınız.

5.farklı görüşlere açık olun,saygı gösterin, herkesten öğreneceğiniz birşeyler olduğunu unutmayın.

6.herkesle belli bir mesafeniz olsun, yalnızca ilişkiyi kastetmiyorum duygusal olarak da. Çok kazık yiyeceksiniz şimdiden afiyet olsun ama herkes şerefsiz değil tabiki nasipliysen bir ömürlük dostluklar da kurabilirsin.

7.işinde ehil olman lazım, eğer kendi ailene hekimlik yapamayacaksan kimseninkine yapma. Sınav değil öğrenme odaklı ol.

8. mutlaka bir hobi edin, spor yap. Çok masa başında oturacaksın özellikle yüzme gibi omurganı destekleyecek sporlar yap ki ilerde problem yaşamayasın.

9.ilk sene çok kitap oku, devamlı kendini geliştirecek şeyler yap, ingilizce kursuna git bir daha bu kadar vaktin olmayacak.

10.üst sınıflardan birkaç kişiyle tanış her konuda çok yardımı olur

11.bu yaşa kadar dinin konusunda bir karar vermişsindir heralde, neye karar verdiysen onun gerekliliklerini yerine getirmelisin ki kendine saygın olsun. En eftali gençken yapılan ibadettir, farz olanları zaten yapacaksın nafileleri söylüyorum. Benim 20-21 yaşında ölen arkadaşkadaşlarım var, bu işin sonrası yok erteleyenler helak oldu buyuruluyor. Bil ki kuran okumadığın, nasihat dinlemediğin ve takvalı arkadaşlar edinmediğin sürece hep gerilersin çünkü şeytan boş durmaz. O yüzden sen de boş durmamalısın.

12.bil ki hiçbir stres (hastalık, ölüm vs. Hariç) sana çevrene karşı nezaketsiz davranman, kalp kırman ve vefasız etmen için bahane oluşturmaz. Şehir dışındaysan da eski arkadaşları, aileni, akrabaları ara sor.

13.görüşüne en yakın grubun sohbetlerine her hafta mutlaka iştirak et. Ordan arkadaşlar edin.

14.sigara pişmanlıktır, sonra bırakılmıyor kendini kandırma.

15.her müslüman temsil makamıdır unutma. Dağların yüklenmekten kaçındığını yüklenerek bir halt ettik artık dönüş yok bari hakkını ver.

16.ne yersen ye hak yeme.