sözlük yazarlarından genç tıbbiyelilere öğütler

7 Entry Daha
1.insan olmanın gereklilikleri üzerine sorgulamalar yapın ve bunu uzunca yıllar devam ettirin ta ki sizi siz yapan prensiplerinizi kişiliğinize oturtana dek, ondan sonra alacağınız kararların ve davranışlarınızın prensipleriniz ile örtüşüklüğünü sorgulayın.
2.arkadaşlarınızla, hocalarınızla, hastalarınızla olan ilişkilerinizde etik sınırlar içinde kalın.
3.adam olun aynı anda birden fazla kişiye yavşamayın, hatta birine de yavşamayın ciddi olun ne can yakın ne canınız yansın.
4.para ve kariyer tapılacak şeyler değil, bunları önceleyip insanları harcarsanız at boku gibi kalırsınız.
5.farklı görüşlere açık olun,saygı gösterin, herkesten öğreneceğiniz birşeyler olduğunu unutmayın.
6.herkesle belli bir mesafeniz olsun, yalnızca ilişkiyi kastetmiyorum duygusal olarak da. çok kazık yiyeceksiniz şimdiden afiyet olsun ama herkes şerefsiz değil tabiki nasipliysen bir ömürlük dostluklar da kurabilirsin.
7.işinde ehil olman lazım, eğer kendi ailene hekimlik yapamayacaksan kimseninkine yapma. sınav değil öğrenme odaklı ol.
8. mutlaka bir hobi edin, spor yap. çok masa başında oturacaksın özellikle yüzme gibi omurganı destekleyecek sporlar yap ki ilerde problem yaşamayasın.
9.ilk sene çok kitap oku, devamlı kendini geliştirecek şeyler yap, ingilizce kursuna git bir daha bu kadar vaktin olmayacak.
10.üst sınıflardan birkaç kişiyle tanış her konuda çok yardımı olur
11.bu yaşa kadar dinin konusunda bir karar vermişsindir heralde, neye karar verdiysen onun gerekliliklerini yerine getirmelisin ki kendine saygın olsun. en eftali gençken yapılan ibadettir, farz olanları zaten yapacaksın nafileleri söylüyorum. benim 20-21 yaşında ölen arkadaşkadaşlarım var, bu işin sonrası yok erteleyenler helak oldu buyuruluyor. bil ki kuran okumadığın, nasihat dinlemediğin ve takvalı arkadaşlar edinmediğin sürece hep gerilersin çünkü şeytan boş durmaz. o yüzden sen de boş durmamalısın.
12.bil ki hiçbir stres (hastalık, ölüm vs. hariç) sana çevrene karşı nezaketsiz davranman, kalp kırman ve vefasız etmen için bahane oluşturmaz. şehir dışındaysan da eski arkadaşları, aileni, akrabaları ara sor.
13.görüşüne en yakın grubun sohbetlerine her hafta mutlaka iştirak et. ordan arkadaşlar edin.
14.sigara pişmanlıktır, sonra bırakılmıyor kendini kandırma.
15.her müslüman temsil makamıdır unutma. dağların yüklenmekten kaçındığını yüklenerek bir halt ettik artık dönüş yok bari hakkını ver.
16.ne yersen ye hak yeme.
3 Entry Daha

içerik kuralları - iletişim