Kesinlikle fişleme amacı gütmeyen bir başlıktır. Yalnız bu durum bende bazı düşünceler oluşturmuştur. Herkes inancında özgürdür. Kimse Allah(tanrı-ilah) ile kul(abd-köle-kişi) arasına giremez. Benim sorguladığım ise dindarlık ve tıbbi ahlak. Mesela dindar olan bir doktora islama açıkça hakaret eden bir hasta geldiğinde doktorun tutumu ne olur? Bu konuda nasıl bir davranış sergilenmeli? Bununla ilgili mevcut dinlerde varolan kurallar nelerdir? Tıbbi ahlakın dindeki boyutu nedir? Belli bir öncelik söz konusu mudur?

Biraz forum havası verse de çok fazla merak ettiğim sorulardır. Başlığı da bu şekilde yazmamın amacı özellikle bu konuda araştırma yapmış yahut az çok bilgisi olan değerli yazarlarımızın dikkatini çekebilmek.

(bkz:istikbal göklerdedir)
Tıbbi ahlak ile dinin birbirleriyle çelişmediğini düşünenlerdenim. Aksini yapan keyfi bir uygulama yapmıştır bana göre.
Uzun süredir yoktum geldim ve son başlık bu idi ohhh mis.

Fakat yazarın bu yaptığını eleştirmiyorum çünkü ayrılıkçı bir yazı değil gerçekten.
islama hakaret eden bir hasta: öncelikle hastalığı çözülecek daha sonra da insanların düşüncelerine saygılı olması için psikoloğa yönlendirilmesi gereken kişidir.

doktor: dindar ve dinsiz olarak ikiye ayrılmayan ve insanların hastalıklarını gidermek için yıllarca okuyup yıllarca uğraşan bilinçli kişidir.

İslam dini : hoşgörü dinidir, dine küfredenleri dinden soğutmayıp, gösterişsiz bir şekilde dini yaşamayı ve anlatmayı emreder.

Laf sokma değildir umarım yardımcı olmuşumdur.
Dindar sıfatına yakışacak bir doktorun bu hoşgörü dersini almaya ihtiyacı yoktur zaten dini bunu emreder. BEN SİZE SÖYLEYEYİM en zıt düşünceli hasta bile kendini rahat hisseder ayrıca herkes kendine ya da kendine ait olan şeylere hakaret konusunda tepki gösterme hakkına sahiptir bu kara kaşı gözü bile olabilir . Tepkiyi nasıl gösterdiği ise yine dindarlığa çıkıyor. Yani korkmayın kardeşim hayatta size ondan zarar gelmez bunları söylerken dini anlayamamış sözde dindar güruhu tenzih ediyorum siz de edin yaftalamayın
Müslüman olmak bir onurum

Türk olmak bir onurum

Annem babam da onurum

Hekim olmak onurum

İnsanca yaşamak onurum

Kimliğimi oluşturan şeyler şerefim

Bunlardan herhangi birine yapılan hakaret şerefimi, onurumu hedef almıştır. Yine de hastayı tedavi etmeye çalışırım. Hakaret eden kişi benden tedavi almak istemezse de( karşısındakini hiçe saydıkça hekim hasta ilişkisi kurmadıkça istememelidir) etmem.Ayrıca her hakarete tepki verilmeli, şikayette bulunulmalıdır