sözlükteki genel yazar profili – Tıbbiyeli Sözlük
Yaklaşık 1-1.5 aydır bu sözlükte takılıyorum. Güzel başlıklar ve entryleri de okuyorum. Benign ve malign mantığı da güzel olmuş. Ama şunu fark ettim buradaki insanlar belli konularda hiç düşünmeden malign verebiliyor. Ve bunu sadece kendi görüşüne uymadığı için yapıyor. Hatta entry fevkalade bile olsa bunun yapıldığını gördüm. Gel gelelim konumuza. Ben sözlüğün yazar profilinin daaha çok bu malignenen etrylerde kendini gösterdiğini söyleyebilirim. Mesela dini konular cinsel konular ve siyasi konularda ironiyi hiç kaldıramayan bi kitleye sahip bir sözlük (ebkz: #31038). Ya da başka bi örnek vermek gerekirse ki bu seferde benignlerden vereceğim(ebkz: #31590). Bir de din konusunda verelim(bkz:dinlerin bitişi)
bir uçta zerdusck diğer uçta inekmatur olan çok geniş bir spektrumda profiller var birde bunlardan bağımsız humanistler
Yanlış sebepler üzerinde durulan profildir.Şunu bir belirtmek gerek. Hangi konu olursa olsun(din,siyaset,eğitim,bilim vs.) karşısındakinin düşüncesini aşağılamadan, bir ideolojiyi her fırsatta yermeye çalışmadan, saygı çerçevesinde yazılmış entryleri mi herkes malignliyor ?

Burdaki durum günlük hayatımızda da var. Mesela benim yakın arkadaşlarımdan biri ateist. Tamam ben arada ona tebliğ yapmaya çalışıyorum ama ikimiz de saygı sınırını aşmayınca bugüne kadar 1 tane bile islam hakkında ya da inandığım değerler hakkında kötü, terbiyesizce, saygısız laf işitmedim. Ben de ona öyle bir şey söyleyemem. Çünkü hoşgörü diye bir kavram var ya hani. Açıkçası ben burdaki bahsedilen yazarların neredeyse hepsinin içlerindeki nefreti kustuklarını düşünüyorum. Eğer sizin tabirinizle dincilerden biri de aynı şekilde entry yazarsa bas hiç düşünmeden maligni. Gerçi göremezsin çünkü öyle biri gerçek müslüman olamaz.
bir tıp fakültesi amfisinden farkı yok bu sözlüğün.

her daldan, her telden yazarı barındırıyor içinde.gelip sadece tıbbi entrysini giren olduğu gibi,

etliye sütlüye karışmayıp sadece okuyan,

tıp dışında her şeye ilgi duyan sadece tıbba ilgi duymayan,

genel kültür kitapçığı gibi dolu olan,

boş bir levhadan farkı olmayanlar var bu sözlükte.ha tabi.

hiçbir b*ku beğenmeyen,

sabah akşam inanç, din ve siyaset savaşı yapan,

her şeyi ciddiye alan,

ya da her şeyi trolleyen,

insanları damgalamak için yer arayan,

hakaretsiz cümle kuramayan yazarların da yer aldığı bir sözlük.sınıfınıza gittiğinizde gördüğünüz insanlar işte buradakiler.

bazıları gökyüzü, bazıları mariana çukuru.amfideki hallerinden tek farkları anonim olmaları.
Bi de ben varım, en klavye komandosu benim , en mizahşör de benim . Varsanız klavyeleri kapıştırabiliriz.
Kısa süreli bir dahil olma durumundan sonra rahatlıkla diyebilirim ki sokak neyse bu sözlük o. Yok sayın arkadaşım sen de dahil. Sokakta neye küfrediliyorsa burada da aynı şeye küfürle karşılık veriliyor, hangi düşünce ötekileştiriliyorsa burada da ötekileştiriliyor. Büyük çoğunluğunuzun düşüncesi benimle uyuşmuyor, ara ara okuyup da "yıl 2016 hala böyle cahiller var" diye üzüldüğüm de oluyor ama asla hakaret ve küfüre başvurmadım. Herkese aynısını tavsiye ederim.Biraz bu kinden bu nefretten, bu tvde bize öğretilen düşünceyi ölesiye savunup çoğunluğun verdiği sürü psikolojisi ve gücüyle birilerini ötekileştirmekten vazgeçin. Biliminsanları ya da adaylarısınız hepiniz, bir veriyi doğru kabul etmeden önce geçmesi gereken değerlendirmeleri hayattaki herşeye uygulayın. Siyasete de, dine de, arkadaşlığa da.. Bu şekilde bir hayat felsefesi edinmeniz belki sizi sürüden koparacak ama yeni bakış acıları kazanmanıza da yardımcı olacaktır. Ha tabi

`ignorance is bliss` diyen arkadaşlara bir lafim yok.Ayrıca bir şikayetim de şuna: çok fazla dogmanız var. Örnek vermem gerekirse 1. Şahıs 2. Şahsı çomar diyerek adlandırıyor; 2. Şahıs 1.ye atatürkçü diyor; 3. şahısın siyasi tercihlerine beraber kufrediyorlar. Fakat 3. Şahıs atatürkle ya da dinle ilgili hakaret içeren bir yazı yazarsa hem küfür yiyecek hem de büyük olasılıkla şutlanacak, ama ona küfür edilince herkes alkışlayacak. Örnekleri var sözlükte, arayan bulur. İşin ilginç yanı bu 1. Ve 2. Şahıslar bu nefreti son 2 yılda edindi, öncesinde 3. Kişiyle kim daha kardeş yarışması yapılıyordu.İnsanların fikirleri degisşebilir, saygı duyarım. eleştirdigim nokta bu değişimin kendi araştırmalarıyla değil de birilerinin emri ve yönlendirmesiyle olması. 2 yıl önce tvden kardeş olma emri geldi, oldunuz; şimdi her mecrada küfür ettiler, siz de ediyorsunuz. Bu iki yılda hiçbiriniz gidip görüp doğruyu araştırarak değiştirmediniz fikrinizi; sadece dün alkışlayan tv programları bugün küfretti; siz de modaya uydunuz. kandırılanlar hariçİşte bu da gösteriyor ki; beynimize yapılan ameliyat algı operasyonu bu nesilde sonuca ulaşmış; artık genel algı neye izin veriyorsa onlar bizim dogmalarımız olmuş. Üzülerek söylemem gerekiyor ki; bu bize yakışmıyor. Hiç birimize.Ps: bu olayda anlatılanlar gerçek olup, ben anlatıcı (4. Şahıs) olarak aktarmaktayım. Sizin taraflarınız ve kalıplarınız bana dar geldi, çıkarıp attım. swh kimseye düşman olmadım, olmayacağım birilerinin emri veya gerçeği saklayarak yaptığı yönlendirme ile.Ps2: uzun olduğu için kusura bakmayın.
Burada her dünyadan insan var. Bizim sözlüğün ama farkları var. benim de sevdiğim bir durum kadın yazarlarımızın sayısı ve kadın yazarlarımızın aktifliği. Bir çok konuda çekinmeden ifade ediyorlar kendilerini. Bu bence gözle bariz görünmese fark yaratıyor. ve burası bir anfi evet bu yüzden ben doktorluktan gelen havanın da buraya yansıdığına inanıyorum öyle ki dışardan okuyanlar bizi kesin ukala buluyordur ama bizim kendi dünyamızda bundan kimse rahatsız olmuyor. Bu da biz bize olmak ne demek bunu yaşatıyor . Bu yüzdendir ki ben burada tanımadığım yazarlara karşı bile son derece rahat davranabiliyorum yaşım gereği bir çoğunun abisi durumundayım ve bu beni mutlu ediyor. Yani burası bizim yuvamız öyle de kalsın sadece bizim gibiler ile büyüsün.
"Akpli değilim ama..." ile başlayıp her türlü muhalif yorumlara ayar vermeye çalışan tiplerin varlığını ve çokluğunu görmemle hayli düşük olduğunu düşündüğüm profil.İstersen akpli ol istersen hdpli ba-na-ne. Fikirlerini güzel savunabiliyorsan, ideolojik duruşunu koruyabiliyorsan hatta bana kendi fikirlerimi sorgulatabiliyorsan ne hoş! Ben de isterim karşımdaki insanla bu konularda adamakıllı fikir alışverişinde bulunmayı. Ama o ilk cümle yok mu, işte onu deme güzel kardeşim. Ikıpılı dıgılım ımı...
bazı işe yaramaz troller, hdpkklılar,boş kafalar var ama genel yazar profili aklı başında türk milliyetçisi, müslümanlardırEdittürk: sözlük aşk hayatında başarısız olup, burada itiraflarda bulunan, içini döken yazarları da barındırmaktadır
aşırı sağcı, devlet karşıtı, ekstrem kapitalist, individüalist, dinsiz, seksist ve antropolojik ırkçı olarak aradan sıyrıldığım âvâm-level profil.