stanley kubrick – Tıbbiyeli Sözlük
tek nokta perspekitifinin sinemadaki öncüsü usta yönetmen.

[https://www.youtube.com/watch?v=flq0t4jrqjq ~ şurada] görebilirsiniz neden bahsettiğimi.
The shining filminde oyunculara kök söktürmüş, Stephen King ile tartışmalara girmiştir. Sonuç olarak ise çok başarılı bir uyarlama film çıkmıştır.Özellikle eyes wide shut filminde illuminati öğelerinin sıkça kendini göstermesi şüphe uyandırmıştır.

Maalesef filmin vizyona girmesine 4 gün kala ölmüştür.

Onun gibi orijinal olup kendi stilini yaratabilen çok az yönetmen vardır.
dönem 3te felsefeye giriş dersinde hocamızın izlettiği Dr strangelove filmi ile tanıdığım yönetmen. Filmleri konu ve mesaj kaygılıdır. Dr strangelove'de insan denetiminden çıkan makine konusu işlenir. A clockwork orange bir distopyadır. 2001 insanın bilinmeyene yolculuğudur, beyin yakar. Eyes Wide shut illuminatiye atıf yapar. Full metal jacket militarizme gönderme yapar.Tüm bunlar dışında kubrick hakkında bir efsane vardır ki 1969'da aya ayak basma sahnelerinin onun çektiği bir film olduğu iddia edilir. Ne kadar doğrudur bilmem ama sovyetler birliğiyle amansız bir yarışa girmiş olan abd bunu yapar mı derseniz Bence yapar. Yalan ne kadar büyükse o kadar inandırıcı olur derler. Yine de iddiadan öte bir şey değil bu. Zaten işin aslını bilmek de bir şeyi değiştirmeyecek.
Sanat kariyerine fotoğrafçı olarak başlamış, mükemmeliyetçi yönetmen. Çektiği filmler birer başyapıttırlar. Aynı sahneleri, düşündüğü sahne ile uyuşana kadar tekrar tekrar çektirmesiyle meşhurmuş. The Shining filminde Shelley Duvall'in bir sahnesini 127 kere tekrarlatmış, Shelley Duvall'in en sonunda sinir krizi geçirdiği ve Stanley Kubrick ile sette kavga ettiği söylenir.